Piątkowy Przegląd Prasy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne odrzuciły poprawioną ofertę Netii na zakup akcji Tel-Energo. Emax wygrał kontrakt wartości 15 mln zł na budowę cyfrowej sieci teletransmisyjnej dla policji. News Corp zdementował pogłoski o planach 'kupowania czegokolwiek na polskim rynku medialnym'. Za rok telefonia stacjonarna będzie generowała 65% przychodów TP SA, za dwa lata - 60% (obecnie 78% i 21%) - zapowiada szef operatora.

PARKIET

Emax buduje sieć

Poznańska spółka wygrała przetarg na budowę cyfrowej sieci teletransmisyjnej dla policji. Wartość wspieranego środkami z Phare kontraktu wynosi 15 mln zł. Emax zrealizuje kontrakt wspólnie z .COM. (s. 2)

News Corp tylko obserwuje

News Corp zdementował pogłoski o przymiarkach do inwestycji w Polsce. Prezes NC Europe oświadczył, że korporacja nie ma obcenie absolutnie żadnych planów kupowania czegokolwiek na polskim rynku medialnym. (s. 5)

Szanse na niższy VAT są iluzoryczne

Na pytanie o możliwość obniżenia podstawowej stawki VAT Jerzy Osiatyński, min. finansów w rządzie Hanny Suchockiej powiedział: "Moim zdaniem, w perspektywie 3-5 lat mamy nazbyt dużą ekspozycję po stronie wydatków. Szanse na obniżenie stopy podatku VAT wydają mi się więc iluzoryczne." (s. 6)

PULS BIZNESU

To co stracimy - nadrobimy

Rozmowa z Markiem Józefiakiem, prezesem TP SA. "Za rok telefonia stacjonarna będzie generowała 65% przychodów TP SA, za dwa lata - 60% (obecnie 78% do 21% - red.)" - zapowiada m.in. szef operatora. Ponadto, TP chce być do 2005 roku liderem na rynku mobilnym tak pod względem liczby klientów jak i pod względem udziału w jego wartości. Firma liczy się ze spadkiem udziału w rynku telekomunikacyjnym, ale sądzi, że zmieści się w standardach europejskich i zachowa w trzy lata po liberalizacji ok. 70% ruchu międzynarodowego i 80% lokalnego. Komentując problemy z Neostradą prezes Józefiak powiedział m.in.: Na szczęście Neostrada jest tak dobrym produktem, chwalonym przez klientów, że z nawiązką odrabiamy stracony czas". (s. 4-5)

PSE odrzuciły ofertę Netii

Polskie Sieci Elektroenergetyczne odrzuciły poprawioną ofertę Netii na zakup akcji Tel-Energo. Według zarządu PSE, cena Netii była niezadowalająca, podobnie jak proponowane warunki wykupu ostatniego pakietu akcji Tel-Energo. W związku z tym PSE skoncentrują się na integracji Tel-Energo z Tel-Bankiem i rozważą wniesienie do grupy Tel-Energo akcji NOM-u. (s. 8)