Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

Wzrost PKB wyniesie po 4% w III i IV kw. br., a w całym 2003 roku - 3,5%, zakłada wicepremier Hausner. Netia chce być jedynym alternatywnym operatorem na rynku. TP odwoła się od decyzji UOKiK nakładającej na spółkę karę w wysokości 7 mln zł. Producenci kas fiskalnych liczą, że do końca roku zarobią na wyposażeniu połowy polskich taksówek.

RZECZPOSPOLITA

Hausner optymistycznyPodczas posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego wicepremier Jerzy Hausner przedstawił prognozę, wedle której w III i IV kw. br. wzrost PKB wyniesie po 4%, zaś w całym roku - 3,5%. Wicepremier uzależnia takie tempo wzrostu od wzrostu inwestycji. (s. B 3)

Swisscom niezainteresowany CzechamiSwisscom zaprzeczył pogłoskom jakoby planował objęcie udziałów w Cesky Telecom poprzez przejęcie od KPN udziałów we wspólnym konsorcjum. (s. B 4)

Premia za stabilnośćCoraz bliższe rozszerzenie UE sprawia, że według specjalistów fundusze inwestycyjne mogą zainwestować w ciągu najbliższych 3 lat w nieruchomości w Europie Środkowej 4-5 mld USD. Dotyczy to także naszego kraju: w Polsce zwrot z inwestycji w nieruchomości komercyjne wynosi ok. 9% rocznie, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej nie przekracza 5 - 6%. (s. B 7)

PARKIET

TP odwoła sięTP odwoła się od decyzji UOKiK nakładającej na spółkę 7 mln zł kary za wykorzystywanie pozycji monopolistycznej m.in. do wprowadzenia 60-proc. podwyżki abonamentu dla użytkowników łączy ISDN. Rzecznik TP twierdzi, że podwyżka dokonana została zgodnie z regułami prawa. (s. 5)

Taksówkarze kupują kasy fiskalneLawinowo rośnie sprzedaż kas fiskalnych do taksówek. Do końca roku połowa taksówek będzie wyposażona w urządzenia. Takiego zdania jest Robert Falkowski z Euro-Fis, który liczy na sprzedaż do końca grudnia 25 tys. urządzeń. Do tej pory zakupiło je 3 tys. taksówkarzy. Cały rynek to ok. 80 - 100 tys. urządzeń. Średnia wartość jednej kasy to ok. 2 tys. zł. (S. 5)

PULS BIZNESU

My, TP S.A. i to by było na tyle Rozmowa z Wojciechem Mądalskim, prezesem Netii. Prezes Netii zakłada, że spółka podwoi do 2008 roku przychody i osiągnie marżę EBITDA na poziomie 35%. Pierwszych "niepapierowych" zysków spółka spodziewa się w IV kw. br. Na pytanie, ile podmiotów będzie działało docelowo na rynku telefonii stacjonarnej, Wojciech Mądalski odpowiada: "Jeśliby wszystko miało pójść po naszej myśli, to tylko dwa: my i TP S.A." (s. 4, 5)