Piątkowy Przegląd Prasy

Wzrost PKB wyniesie po 4% w III i IV kw. br., a w całym 2003 roku - 3,5%, zakłada wicepremier Hausner. Netia chce być jedynym alternatywnym operatorem na rynku. TP odwoła się od decyzji UOKiK nakładającej na spółkę karę w wysokości 7 mln zł. Producenci kas fiskalnych liczą, że do końca roku zarobią na wyposażeniu połowy polskich taksówek.

RZECZPOSPOLITA

Hausner optymistyczny

Podczas posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego wicepremier Jerzy Hausner przedstawił prognozę, wedle której w III i IV kw. br. wzrost PKB wyniesie po 4%, zaś w całym roku - 3,5%. Wicepremier uzależnia takie tempo wzrostu od wzrostu inwestycji. (s. B 3)

Swisscom niezainteresowany Czechami

Swisscom zaprzeczył pogłoskom jakoby planował objęcie udziałów w Cesky Telecom poprzez przejęcie od KPN udziałów we wspólnym konsorcjum. (s. B 4)

Premia za stabilność

Coraz bliższe rozszerzenie UE sprawia, że według specjalistów fundusze inwestycyjne mogą zainwestować w ciągu najbliższych 3 lat w nieruchomości w Europie Środkowej 4-5 mld USD. Dotyczy to także naszego kraju: w Polsce zwrot z inwestycji w nieruchomości komercyjne wynosi ok. 9% rocznie, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej nie przekracza 5 - 6%. (s. B 7)

PARKIET

TP odwoła się

TP odwoła się od decyzji UOKiK nakładającej na spółkę 7 mln zł kary za wykorzystywanie pozycji monopolistycznej m.in. do wprowadzenia 60-proc. podwyżki abonamentu dla użytkowników łączy ISDN. Rzecznik TP twierdzi, że podwyżka dokonana została zgodnie z regułami prawa. (s. 5)

Taksówkarze kupują kasy fiskalne

Lawinowo rośnie sprzedaż kas fiskalnych do taksówek. Do końca roku połowa taksówek będzie wyposażona w urządzenia. Takiego zdania jest Robert Falkowski z Euro-Fis, który liczy na sprzedaż do końca grudnia 25 tys. urządzeń. Do tej pory zakupiło je 3 tys. taksówkarzy. Cały rynek to ok. 80 - 100 tys. urządzeń. Średnia wartość jednej kasy to ok. 2 tys. zł. (S. 5)

PULS BIZNESU

My, TP S.A. i to by było na tyle

Rozmowa z Wojciechem Mądalskim, prezesem Netii. Prezes Netii zakłada, że spółka podwoi do 2008 roku przychody i osiągnie marżę EBITDA na poziomie 35%. Pierwszych "niepapierowych" zysków spółka spodziewa się w IV kw. br. Na pytanie, ile podmiotów będzie działało docelowo na rynku telefonii stacjonarnej, Wojciech Mądalski odpowiada: "Jeśliby wszystko miało pójść po naszej myśli, to tylko dwa: my i TP S.A." (s. 4, 5)