Piątkowy Przegląd Prasy

Ministerstwo Skarbu Państwa trzeci raz odłożyło ogłoszenie decyzji w sprawie sprzedaży ok. 15 proc. akcji Telekomunikacji Polskiej. Inwestorzy instytucjonalni zgłosili już deklarację objęcia 60 proc. akcji nowej emisji Ster-Projektu. Komisja finansów poparła poprawkę wprowadzającą 50-proc. stawkę PIT dla najbogatszych. Elektrim wreszcie porozumiał się z Ministerstwem Skarbu w sprawie inwestycji w Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

PARKIET

Kiedy oferta na TP?

- Gdy będziemy gotowi, to ogłosimy decyzję. Myślę, że w przyszłym tygodniu – powiedział Piotr Czyżewski, minister skarbu państwa. To już trzecia deklaracja ministra tej treści w ciągu ostatnich kilkunastu dni. (s. 1)

Ster-Projekt wyprzedzi ComputerLand?

Cena emisyjna akcji serii G będzie znana w piątek wieczorem. Zapisy na 5,65 mln walorów rozpoczną się 20 i potrwają do 24 października. Ster Projekt planuje w ciągu najbliższych dwóch lat stać się drugą największą firmą w branży IT w Polsce jako integrator. (s. 5)

PULS BIZNESU

Rewolucja podatkowa?

19 z 27 głosujących posłów poparło poprawkę przewidującą wprowadzenie czwartej stawki w podatku PIT. Miałaby ona wynieść 50 proc. po przekroczeniu przez podatnika 250 tys. zł dochodu do opodatkowania. Poprawkę zgłosiła posłanka Anna Filek z SLD. Wiceminister Elżbieta Mucha poinformowała, że przyjęcie tej poprawki zwiększy dochody budżetu o 829 mln zł. Jej zdaniem, nowa stawka podatkowa objęłaby kilkadziesiąt tysięcy osób. (s. 10)

GAZETA WYBORCZA

Negocjacje z happy endem

Ministerstwo Skarbu zgodziło się przedłużyć termin zakończenia modernizacji PAK z marca 2005 do lipca 2006. W zamian za to Elektrim zgodził się na uszczuplenie swoich wpływów w zespole elektrowni – od tej pory wszelkie decyzje dotyczące zmian własnościowych związanych z majątkiem PAK i jego spółek zależnych musi zatwierdzać walne zgromadzenie udziałowców PAK, w którym skarb państwa ma połowę głosów. (s. 29)