Piątkowy Przegląd Prasy

Najbogatszy inwestor świata, Warren Buffet dowodzi, że amerykańskie spółki oszukują swoich akcjonariuszy. Nokia zapowiada spadek sprzedaży w III kwartale br. Prokuratura bada sprawę zakupu 'do szuflady' systemu informatycznego w Ciech.

PARKIET

Buffet: spółki oszukują inwestorów

Miliarder Warren Buffet uważa, że amerykańskie firmy wprowadzają akcjonariuszy w błąd, zaliczając oczekiwane zyski zakładowych funduszy emerytalnych w poczet bieżących zysków firmy. Taki przepis powstał w USA w 1985, kiedy krótko i średnio terminowe wahania kursów akcji nie miały wielkiego wpływu na kondycję finansową firm. Tymczasem dzięki tym regulacjom np. w 2002 roku 9 największych amerykańskich firm powiększyło swój zysk przed opodatkowaniem o 7,9 mld USD - chociaż w rzeczywistości ich fundusze poniosły stratę w wysokości 30,6 mld USD. (s. 9)

Nokia zapowiada spadek sprzedaży

Fińska Nokia przewiduje spadek sprzedaży w III kwartale - np. przychody ze sprzedaży urządzeń do sieci przesyłowych mogą się zmniejszyć nawet o 20%. (s. 9)

PULS BIZNESU

Prokuratura zajęła się informatyzacją Ciechu

Poprzedni zarząd Ciech zamienił dwa lata temu system IFS na Oracle, który jednak do tej pory pozostaje niewdrożony. Prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko dwóm członkom ówczesnego kierownictwa, którzy decydowali o kupieniu systemu od Softbanku. (s. 3)

Banki zyskają dzięki niższemu CIT

Według raportu analityków BRE Banku, długoterminowo obniżenie CIT będzie korzystne dla banków. Ich zyski, po początkowej obniżce wzrosną o 11%. (s. 7)

15 mln zł strat software'owców

BSA szacuje, że straty producentów oprogramowania zrzeszonego w organizacji, poniesione w I półroczu w związku z nielegalnym kopiowaniem ich produktów wyniosły 15 mln zł. (s. 10)