Piątkowy Przegląd Prasy

PTC przedstawi wkrótce polski i-mode. Telekomunikacja Polska zapowiada, że Centertel w ciągu trzech lat będzie liderem na rynku telefonii komórkowej. Zainteresowanie udziałami Vivendi Universal w Elektrimie Telekomunikacji zadeklarował Zygmunt Solorz.

PARKIET

Małych firm jest najwięcej

Niemal 16,4 tys. wniosków od przedsiębiorców o umorzenie zaległości finansowych wpłynęło do urzędów skarbowych. Łączna kwota zaległości, którą chcieliby umorzyć to 3,2 mld zł. Dziś upływa termin składania wniosków. (s. 1)

Dobry kwartał TP SA

Do końca przyszłego roku TP SA powinna generować dodatnie przepływy finansowe - zapowiedzieli m.in. przedstawiciele zarządu TP SA. Za trzeci kwartał spółka osiągnęła skonsolidowane przychody w wysokości 4 581 mln zł, 846 mln zł zysku operacyjnego i 212,6 mln zysku netto. 4-proc. wzrost przychodów TP SA zawdzięcza głównie 50-proc. wzrostowi sprzedaży Centertela, który wedle zapowiedzi TP SA w ciągu trzech lat ma stać się liderem na rynku telefonii komórkowej. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Era wprowadzi polski i-mode

18 listopada PTC Era przedstawi produkt Era Omnix, umożliwiający komunikację oraz dostęp do serwisów informacyjnych i rozrywkowych. Omnix to multimedialny portal wzorowany na japońskim i-mode. Era jest szóstym operatorem na świecie i czwartym w Europie, który uruchomi tą usługę. (s. 6)

PULS BIZNESU

Dziś głosują wierzyciele Elektrimu

Głosowanie nad warunkami układu powinno być formalnością. Porozumienie dotyczy 2 mld zł wymagalnego już od roku długu. Elektrim rozpocznie wówczas sprzedaż aktywów, w celu zaspokojenia wierzycieli. (s. 5)

Inteligo ma ambitne plany

Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku Inteligo zamierza pozyskać 250 tys. klientów i 800 mlnzł depozytów. Tylko w wyniku włączenia kont internetowych PKO BP Inteligo pozyska na przykład 40 tys. klientów i 300 mln zł depozytów. (s. 8)

Polsat rozmawia z Vivendi

Grupa Polsat jest zainteresowana polskimi aktywami Vivendi Universal. W grę wchodzi nie tylko platforma Nowa Cyfra+, ale i 51% udziałów w Elektrimie Telekomunikacji. Informacje o prowadzeniu wstępnych rozmów potwierdził Zygmunt Solorz. (s. 11)

Miesięcznik Wired

Koła, karaluchy i Internet

Dean Kamen, znany już na całym świecie wynalazca pojazdu, który miał zrewolucjonizować transport – dwukołowego „skutera” Segway – w przyszłym roku zamierza rozpocząć jego seryjną produkcję. Ma on jednak do rozwiązania bardzo istotny problem. Usprawnienia wymaga system równowagi dwukołowca. Kamen nawiązał kontakt z Robertem Full’em, specjalistą z dziedziny biomechaniki i robotyki. Jakie będą efekty ich współpracy? (listopad, s. 188)