Piątkowy Przegląd Prasy

Apexim złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Do końca przyszłego roku zniknie ponadto Neuer Markt, niemiecki odpowiednik Nasdaq.

PARKIET

Pierwszy krok do bankructwa

Apexim złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Zarząd spółki nie wyklucza możliwości zawarcia układu w postępowaniu upadłościowym. Wniosek wpłynął ze względu na fiasko kilkumiesięcznych rozmów z Pekao S.A. – głównym wierzycielem firmy. (s. 4)

Neuer Markt do likwidacji

Deutsche Boerse, operator giełdy frankfurckiej, podjął decyzję o likwidacji rynku spółek nowych technologii Neuer Markt. Nastąpić to ma najpóźniej przed końcem przyszłego roku. Rynek działał od 1997 roku i miał być odpowiednikiem Nasdaq. W ciągu ostatniego 2,5 roku główny indeks Neuer Markt stracił jednak aż 95%. (s. 9)

Inwestorzy znów kupują akcje France Telecom

Akcje francuskiego telekomu zdrożały wczoraj podczas pierwszej części sesji o ponad 6% w odpowiedzi na wypowiedź francuskiego ministra finansów Francisa Mera, który zapewnił, że do końca października powstanie plan oddłużenia FT. Wkrótce znane ma być także nazwisko nowego prezesa FT. (s. 10)

PRAWO I GOSPODARKA

KPN sprzedaje kablówkę

Holenderski telekom KPN sprzedał swoje polskie aktywa w branży kablowej konsorcjum skupionemu wokół spółki 3 TS Venture Partners za około 10 mld USD. Redukując swoje zadłużenie telekom sprzedał swoje inwestycje w telewizję kablową w Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. (s. 6)

PULS BIZNESU

TP S.A.: 3 mld zł, by żyć w duchu prawa

Rozmowa z Markiem Józefiakiem, prezesem TP S.A. Na pytanie, czy jest zadowolony z nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego odpowiedział m.in. „Nie do końca, ale nie zamierzamy walczyć z nowymi przepisami.” Prezes TP S.A. powiedział też, że przygotowanie sieci TP S.A. do wymogów nowych regulacji pochłonie 3 mld zł. (s. 1, 6)