Piątkowy Przegląd Prasy

Raport Deloitte&Touche z audytu w sprawie IACS oczyszcza Hewlett Packard z zarzutów o spowodowanie opóźnień w realizacji projektu. Powołano szefa Rady Telekomunikacji - organu doradczego przy URTiP.

PARKIET

Nieugięci obligatariuszeElektrim przedstawił kolejne propozycje zadłużenia spółki. Wierzyciele holdingu obstają jednak przy utrzymaniu większości wcześniej ustalonych warunków. Według informacji Parkietu, spółka jest gotowa spłacić całość wynoszącego nominalnie 440 mln EUR zadłużenia, negocjowana miałaby być jedynie wielkość odsetek. (s. 1, 3)

Odbicie się nie udałoPodczas wczorajszej sesji akcje Szeptela straciły ponad 6% i na zamknięciu płacono za nie 1,9 zł. Potwierdziły się opinie analityków, którzy oceniali, że odbicie w połowie zeszłego tygodnia nie odwróci spadkowego trendu. Utrzymuje się on ze względu na złą koniunkturę i sprzedaż papierów przez akcjonariuszy, dla których stanowiły one zabezpieczenie kredytów; dotyczy to inwestorów obecnych w radzie nadzorczej Energomontażu-Południe. (s. 3)

Żniwa we wrześniuSoftbank podpisał z Pekao kontrakt na świadczenie usług i wykonanie oprogramowania. Wartość umowy to 5,5 mln zł. Kontrakt ma być zrealizowany do końca maja przyszłego roku. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

Druzgocący raport Deloitte&ToucheZ raportu audytowego przedstawionego po zbadaniu ARiMR wynika, że prace nad przygotowaniem systemu IACS są poważnie opóźnione i 600 mln EUR dopłat bezpośrednich do rolnictwa z budżetu UE jest zagrożone. Raport stwierdza, ze nie ma szans na terminową realizację części nieinformatycznej projektu. Audytorzy nie dopatrzyli się uchybień w pracy Hewlett Packard, całą winę przypisując ARiMR. (s. 1, 4)

25 mln USD inwestycji CrowleyaCrowley Data Poland chce w najbliższym czasie przeznaczyć na inwestycje w nowe technologie w Polsce 25 mln USD. W ciągu trzech lat działalności firma zainwestowała już w naszym kraju 75 mln USD. (s. 3)

PULS BIZNESU

Szykują się roszady w zarządzie ElektrimuW poniedziałek odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej Elektrimu. Według PB, odwołani zostaną ze swoich stanowisk prezes Maciej Radziwiłł oraz wiceprezes Jan Rynkiewicz. Z informacji gazety wynika, że zwołania rady domagało się Vivendi. (s. 3)

Platforma Merkury ma połączyć polski handelPolska Izba Handlu tworzy elektroniczną platformę handlową która ma połączyć polskich detalistów. Pomysł na platformę pojawił się, według przedstawicieli PIH, w związku z zagrożeniem konkurencją hipermarketów polskich detalistów. W przedsięwzięcie ma zaangażować się m.in. Ciech. Platforma będzie konkurencja dla podobnych przedsięwzięć giełdowego Eldorado. (s. 5)

Jest szef Rady TelekomunikacjiKrzysztof Kwiecień został przewodniczącym Rady Telekomunikacji – organu doradczego przy URTiP. Nowy szef organu podejmie swoje funkcje w październiku. (s. 6)