Piątkowy Przegląd Prasy

Nokia zwiększyła swój udział w rynku telefonów komórkowych do 37,2%. W II kw. fińska firma sprzedała 36 mln aparatów.

PARKIET

Onet.pl połączy się z Tenbit.pl

ITI rozważa połączenie Onet.pl z Tenbit.pl. Władze Grupy ITI spodziewają się uzyskać dzięki temu redukcję kosztów: Tenbit przyniósł w I połowie roku stratę operacyjną w wysokości 343 tys. USD, podczas gdy Onet.pl miał 555 tys. zysku na poziomie operacyjnym. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

PWPW szykuje się do e-podpisu

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych jako jedyna dotąd złożyła wniosek o certyfikowanie podpisu elektronicznego w Ministerstwie Gospodarki. Minister ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku. Okres ten może się przedłużyć, ponieważ według PAP, wniosek zawiera formalne braki i będzie wymagał uzupełnienia. (s. 3)

Rząd brytyjski wykorzystuje Internet

Rząd brytyjski zamierza zinternetyzować wszystkie służby publiczne najpóźniej do 2005 roku. Rozpoczęto już prace nad oprogramowaniem łączącym poszczególne działy administracji i służb publicznych. (Teleinformatyka, s. I)

Citigroup na cenzurowanym

Komisja Izby Reprezentantów USA zażądała od Citigroup dokumentów związanych z bankructwem telekomu Global Crossing. Cirigroup był głównym partnerem finansowym telekomu. Wydania dokumentów żądano w związku z utrzymywanymi niemal do ogłoszenia upadłości rekomendacjami kupna akcji GC, które wydawał należący do Citigroup bank Salomon Smith Barney. (s. 15)

PULS BIZNESU

Konsolidacyjny pat w IT wciąż trwa

Analitycy nieprzychylnie odnieśli się do domniemanej fuzji ComputerLandu z Softbankiem. Ich zdaniem CL może stracić na tym połączeniu. W ich opinii lepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie Softbanku przez Prokom. (s. 6)

Nokia zostawiła rywali daleko w tyle

Nokia zwiększyła swój udział w rynku telefonów komórkowych do 37,2%. W II kw. fińska firma sprzedała łącznie 36 mln sztuk aparatów. Drugie miejsce pod względem i sprzedaży – i wzrost w II kwartale – miała Motorola. Jej udział w świoatowym rynku wynosi obecnie 17,3%. Kolejne miejsca zajmują Samsung (9,8%), Siemens (8,5%) i Sony Ericsson (5,2%). (s. 5)