Piątkowy Przegląd Prasy

Akcje Softbanku straciły wczoraj 26%, a w ciągu tygodnia w sumie połowę wartości. Dell wyparł HP z kontraktu na dostawę komputerów osobistych dla TP SA.

PARKIET

To nie wyprzedaż, to panika

W ciągu zaledwie tygodnia akcje Softbanku straciły niemal 50%, a wartość rynkowa spółki spadła do 204 mln zł. Zdaniem analityków, podaż może pochodzić ze strony inwestorów związanych z rynkiem amerykańskim, dla których Softbank okazał się spółką za mało przejrzystą i obarczoną zbyt dużym ryzykiem. Główni udziałowcy – prezes Softbanku Aleksander Lesz i Prokom Software zaprzeczają jakoby zamierzali pozbywać się akcji firmy. (s. 1)

To nie Szeptel

AmerBank opublikował w Rzeczpospolitej ogłoszenie, w którym zaprosił do rokowań w sprawie sprzedaży wymagalnych wierzytelności bankowych wobec kilkunastu spółek.. Wśród dłużników jest Piotr Łuniewski, jeden z największych akcjonariuszy Szeptela (8,16% głosów na WZA). Wśród zabezpieczeń tego długu nie ma akcji operatora z Szepietowa. (s. 4)

MCI: 10,4 mln zł rezerw

Wyniki funduszu za pierwsze półrocze zostały obciążone rezerwami w wysokości 10,46 mln zł, utworzonymi na poczet trwałej utraty wartości przez spółki portfelowe. Rezerwy dotyczą głównie akcji CCS, przeszacowanych z 12,8 mln na 8,4 mln zł. MCI nie dofinansuje ponadto w tym roku PPU – spółki zarządzającej portalem ubezpieczeniowym Expertia.pl. Wynika to z faktu, że przychody z portalu są mniejsze niż zakładano, a rozmowy w sprawie wprowadzenia do eferty nowych produktów ubezpieczeniowych. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Outsourcing wkracza do firm

Według ankiety przeprowadzonej przez na zlecenie Incenti, klienci ASP przywiązują największą wagę do obsługi klienta (73%), poziomu bezpieczeństwa (66%), kosztu całkowitego (66%), poziomu usługi (62%). Na końcu listy znalazły się szerokość oferty – ważna dla 23% ankietowanych – i połączenia z innymi operatorami (25%). (s. 7)

Reformy kosztują

Kosztowna restrukturyzacja Telii spowodowała, że w II kwartale br. spółka poniosła stratę brutto. Lepsdzy od zakładanego okazał się natomiast zysk operacyjny. (s. 8)

PULS BIZNESU

Dell wygryzł HP z TP SA

Dell wygrał z HP przetarg na dostawę PC-tów dl aTelekomunikacji Polskiej. Roczna umowa ramowa mozę być warta nawet 20 mln USD. TP S.A. jest największym klientem polskiego HP, przy czym firmie bardziej zależało na sprzedaży sprzętu niż usług integracyjnych i serwisowych. (s. 4)

Prokom przymierza się do przejęcia Hanslika

Według PB katowicka firma Hanslik może zostać przejęta przez Prokom. Hanslik Laboratorium Oprogramowania jest spółką tworzącą oprogramowanie GIS; startuje m.in. w przetargu na budowę pilota systemu ewidencyjnego dla urzędów skarbowych, który będzie umożliwiał pobieranie podatku katastralnego, o wartości 4 – 6 mln zł. Wartość głównego kontraktu wynieść może do 160 mln zł. (s. 7)

Partner Dialogu czeka na KGT

Według informacji prezesa KGHM, inwestor, z którym prowadzone są rozmowy w sprawie objęcia udziałów w Telefonii Dialog, czeka na powołanie Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej. Inwestor jest zainteresowany obecnością operatora w grupie. (s. 7)