Piątkowy Przegląd Prasy

Wczoraj Sejm przyjął ustawę na mocy której usługodawcy nie będą mogli przesyłać drogą handlową niezamówionych informacji handlowych.

PARKIET

Dna nie widać

W ciągu kilku dni akcje Szeptela straciły 50%, ustalając wczoraj historyczne minimum na poziomie 3,08 zł za akcję. W skali półrocza obniżka sięgnęła 90%. Według Parkietu podaż pochodzi z biur maklerskich, od inwestorów kupujących akcje na kredyt. Jednocześnie przecena wynika z przesłanek fundamentalnych: telekom działa wciąż w ograniczonym zakresie, a jego plany rozbudowy sieci światłowodowej nie zostały zrealizowane. (s. 5)

Plotki o zmianie prezesa BRE

Ponownie pojawiły się na rynku pogłoski o możliwości odwołania prezesa BRE Banku, Wojciecha Kostrzewy. Pogłoski takie pojawiają się co kilka miesięcy i towarzyszą zwykle dużym inwestycjom BRE – poprzednio na przykład podczas zakupu akcji Elektrimu. (s. 4)

Więcej spokoju w e-poczcie

Wczoraj Sejm przyjął ustawę na mocy której usługodawcy nie będą mogli przesyłać drogą handlową niezamówionych informacji handlowych. SMS-a lub maila z taką informacją będzie można przesyłać jedynie do użytkowników, którzy wyrażą na to zgodę. Usługodawca powinien też m.in. zapewnić klientowi zapłatę w sposób anonimowy, o ile jest to możliwe technbicznie. (s. 7)

FleetBoston zamknął Robertsona

FleetBoston Financial zamknąła należący do niej kalifornijski bank inwestycyjny Robertson Stephens. Działał on w sektorze technologii komputerowych, przygotowywał debiuty giełdowe Sun Microsystem, Etredea, ale głównie dotcomów - eToys, Webvan i innych, już dawno zapowmnianych. (s. 8)

PRAWO I GOSPODARKA

Operatorzy bez sieci

Pozwolenie na świadczenie usług telefonii komórkowej posiada w Polsce sześciu operatorów. Tele2 Polska, Sm-Media i Nasza Telekomunikacja, które otrzymały stosowne zezwolenia w br., liczą na podjęcie działaności najwcześniej za rok. (s. 1, 3)

Noklia bez zaskoczeń

Nokia przedstawiła lepsze od prognoz wyniki za II kwartał br. Zysk netto wyniósł 862 mln EUR (przed rokiem 589 mln EUR). W III kwartale firma zakłada uzyskanie ze sprzedaży 7,2 – 7,6 mld EUR. Zysk netto miałby wyniesć od 0,15 do 0,17 na akcję. (s. 8)

PULS BIZNESU

PSE prywatyzują, żeby się oddłużyć

Dwie spośród czterech spółek, które powstaną w drodze restrukturyzacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych – Tel-Energo Holding i PSE Operator – mają trafić na giełdę. Prywatyzacja ma pozwolić PSE zniwelowanie większości z 2,2 mld zł długu. (s. 4)

Prokom: umowy na 500 – 600 mln zł

Portfel zamówień Prokomu Software na 2002 jest wypełniony na poziomie 500 – 600 mln zł. W ub. roku sprzedaż grupy Prokomu wyniosła 1,03 mld zł, a zysk netto 36 mln zł. Obecnie analitycy spodziewają się lepszych wyników. (s. 7)