Piątkowy Przegląd Prasy

WZA Szeptela prawdopodobnie nie skwituje działalności byłego prezesa - Michała Skolimowskiego. Elektrim ma już gotową strategię rozwoju w ramach sektora energetycznego.

PARKIET

ComArch odbił się od dna PO informacji o ugodzie ComArch-u z BRE Leasing akcje krakowskiej spółki wzrosły o 3%.

wycofał się ponadto, z nieprzychylnie przyjętych przez inwestorów, planów przeznaczenia 18% zysku netto za 2001 rok na gratyfikacje dla zarządu i pracowników spółki. (s. 2)

Ster-Projekt zrezygnował opcjiSter-Projekt zrezygnował z programu opcji menedżerskich – w trakcie trwającego od września 2000 roku programu nie udało się zawrzeć żadnych umów opcyjnych. Prezes spółki zapowiedział, że pod koniec wakacji firma przedstawi prawdopodobnie nową strategię. (s. 4)

WorldCom – kolejny gigant karłemNieprawidłowości ujawnione w WorldCom nie są niczym szczególnym, jednak upublicznienie sprawy nastąpiło w szczególnie kłopotliwym okresie – Nasdaq i S&P są więc teraz o krok od przełamania wrześniowych minimów. W ciągu minionych 6 lat inwestorzy stracili łącznie 200 mld USD na skutek błędnego księgowania w firmach. W latach 1997 – 2000 liczba korekt podwoiła się ze 116 do 233. (s. 11)

PRAWO I GOSPODARKA

Nowi na rynku telekomunikacyjnymURTiP przyznał dwa nowe zezwolenia telekomunikacyjne: Nasza Telekomunikacja S.A. będzie świadczyła usługi na terenie całego kraju, w tym międzymiastowe przez 1032, a dataCOM – w części strefy warszawskiej. (s. 3)

Interes solidny, ale nie złotyEldorado jest na GPW od pół roku, ale nie cieszy się zbyt wielkim zainteresowaniem inwestorów. Zarząd podtrzymuje prognozy tegorocznych przychodów, jak również plany rozwoju sieci sprzedaży. (s. 6)

PULS BIZNESU

Szeptel oskarża byłego prezesaWiele wskazuje na to, że dzisiejsze WZA Szeptela nie skwituje działalności części zarządu i rady nadzorczej operatora. Według nieoficjalnych informacji rozważane jest złożenie do prokuratury zawiadomienia o działaniu przez byłego prezesa – Michała Skolimowskiego – na szkodę spółki. (s. 5)

Puls: pieniądze albo stratyZarząd Telewizji Familijnej wezwał cztery spółki Skarbu Państwa do udzielenia pożyczki. Odmowa będzie równoznaczna z przyzwoleniem na wyeliminowanie TV Puls z rynku. Zarząd chce pożyczyć od KGHM, PKN Orlen, PSE, Prokomu i PZU Życie łącznie 26 mln zł – czyli tyle ile nie objął w obligacjach Prokom Investments. (s. 5)

ZE PAK może zastąpić Elektrim na giełdzieElektrim ma gotową strategię sektora energetycznego. Holding pozbędzie się Elektrimu Telekomunikacji, kupi kopalnię węgla brunatnego i wprowadzi ZE PAK na giełdę. „Jedynym rozwiązaniem jest budowa wartości spółki na bazie elektrowni Pątnów –Adamów –Konin” – powiedział prezes Elektrimu Maciej Radziwiłł. (s. 6)