Piątkowy Przegląd Prasy

Kończy się wojna cenowa na polskim rynku Internetu... Spadają przychody głównych operatorów komórkowych... Netia nadal zwalnia... Murdoch będzie pobierał opłaty za prasę w Internecie... Są pieniądze na komputery do gminnych bibliotek... Asseco Slovakia dostało zadyszki... Era słusznie ukarana przez UKE...

COMPUTERWORLD

Ryba, ale również wędkaPaństwowa szkoła na studiach dziennych uczy programowania w różnych konfiguracjach na wybranych problemach i językach. Niepubliczna zaś konkretnych rozwiązań, nie wnikając w zagadnienia leżące u podstaw programowania. Którą powinien wybrać tegoroczny maturzysta?

http://p1.idg.pl/r/6a46a

Dawni giganci branży IT sprzedani: Borland w całości, Compuware w częściBrytyjska firma Micro Focus International kupi prawa do rozwiązań niegdysiejszych gigantów branży IT za łączną kwotę 155 mln USD. Rozwiązania niegdysiejszych gigantów mają umocnić pozycję spółki Micro Focus na rynku rozwiązań dla deweloperów.

http://p1.idg.pl/r/77610

Projekt reformy unijnego prawa telekomunikacyjnego odrzuconyParlament Europejski odrzucił projekt zmian w unijnym prawie telekomunikacyjnym. Akceptację unijnych parlamentarzystów zyskała zdecydowana większość proponowanych reform. Cały pakiet odrzucono jednak przez wzgląd na przepisy zezwalające na odcinanie od sieci internautów oskarżonych o piractwo.

http://p1.idg.pl/r/af936

RZECZPOSPOLITA

Murdoch robi przewrót w InternecieWłaściciel koncernu medialnego News Corp. Rupert Murdoch zapowiedział, że od przyszłego roku jego firma zacznie pobierać opłaty od internautów za korzystanie z internetowych wydań gazet.

http://www.rp.pl/artykul/9211,302318_Murdoch_robi_przewrot_w_Internecie.html

Są pieniądze dla gmin na komputeryGminne biblioteki publiczne mogą już przygotowywać wnioski o dotacje z programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Infrastruktura bibliotek". Do podziału jest 3 mln zł.

http://www.rp.pl/artykul/4,301869_Sa_pieniadze_dla_gmin__na_remonty_i_komputery.html

Serwis SMS dla studentówSamorząd Lublina uruchomił czwarty bezpłatny esemesowy serwis informacyjny: student.

http://www.rp.pl/artykul/4,301897_Esemes_dla_studentow.html

GAZETA PRAWNA

Kończy się wojna cenowa na polskim rynku InternetuCoraz mniej szybkich łączy przybywa w Polsce. Z szacunków GP wynika, że w I kwartale przybyło ich ok. 160 tys.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/316451,konczy_sie_wojna_cenowa_na_polskim_rynku_internetu.html

Spadają przychody głównych operatorów komórkowychW I kwartale 2009 r. wartość rynku telefonii komórkowej przekroczyła 6,17 mld zł. Przychody operatorów spadły o ponad 500 mln zł w stosunku do IV kwartału 2008 r. Najwięcej abonentów zdobyła Era, a najwięcej kart SIM aktywowano w sieci P4.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/316457,spadaja_przychody_glownych_operatorow_komorkowych.html

GAZETA WYBORCZA

Sąd: UKE słusznie ukarał EręEra musi zapłacić 2 mln zł kary za to, że przed dwoma laty zmieniła regulamin, ale nie dała klientom możliwości odejścia.

http://gospodarka.gazeta.pl/IT/1,33405,6583360,Sad__UKE_slusznie_ukaral_Ere.html

Mam porównanie i nie zawaham się go użyćW walce o klienta operatorzy telekomunikacyjni nie przebierają w środkach i coraz częściej stosują reklamę porównawczą. Tak agresywne metody wymusił kryzys.

http://gospodarka.gazeta.pl/IT/1,33405,6583307,Mam_porownanie_i_nie_zawaham_sie_go_uzyc.html

PARKIET

Netia zwalniaNetia może dokonać kolejnych zwolnień w dalszej części 2009 roku, po tym jak w drugim kwartale odejdzie ze spółki 130 osób, a w pierwszym kwartale odeszły 64 osoby. W 2008 roku spółka zwolniła 75 osób.

http://www.parkiet.com/artykul/26,808038_Netia_zwalnia.html

Asseco Slovakia dostało zadyszkiPortfel zamówień słowackiej grupy, uwzględniający wyniki za pierwsze trzy miesiące, ma wartość około 100 mln euro.

http://www.parkiet.com/artykul/26,808324_Asseco_Slovakia_dostalo_zadyszki.html

MSPStandard

Domowa sieć komórkowaFemtokomórka jest jednym z najciekawszych pomysłów łączących tradycyjną telefonię GSM z transmisją danych głosowych przez Internet.

http://p1.idg.pl/r/9fcaa

PUBLICStandard

Polska wieś w drodze do społeczeństwa informacyjnegoPolska wieś ma problemy z efektywnym wykorzystaniem funduszy europejskich na rozwój społeczeństwa informacyjnego. Oprócz rozwoju infrastruktury teleinformatycznej potrzebne są szkolenia uświadamiające i spójny plan rozwoju.

http://p1.idg.pl/r/fb5e9

ITPartner

Szczecin przyjazny branży ITW dniach 20-22 maja br. w Szczecinie odbędzie się druga edycja Szczecińskich Dni Informatyki - Infotrendy 2009. Miasto chce się pokazać jako miejsce sprzyjające rozwojowi informatyki, będzie promowało wydziały informatyki szczecińskich uczelni oraz lokalne firm z branży IT.

http://p1.idg.pl/r/aa6b8