Piątkowy Przegląd Prasy

Andrzej Widerszpil został nowym szefem Optimusa. Apexim przeniósł zobowiązanie wobec BRE Bank-u, do zapłacenia 20,9 mln zł kary za odstąpienie od kupna Wonloka, na LG Petro, z którym się procesuje.

PARKIET

Rośnie zainteresowanie Getinem

Podczas środowej sesji wolumen obrotu akcjami Getina wyniósł 473 tys. sztuk i był największy w historii spółki. Od początku roku do połowy maja akcje firmy straciły 70%. Od tego czasu przy rosnących obrotach spółka zaczęła odrabiać straty. Podobnie jak w połowie stycznia br. przyczyną wzrostów są zapewne spekulacje w sprawie zaangażowania kapitałowego TP S.A. w spółkę. (s. 2)

Optimus ma nowego szefa

Nowym prezesem Optimusa został Andrzej Widerszpil, który poprzednio był szefem Compaq Polska. Rada nadzorcza Optimusa przyjęła rezygnację prezesa Jacka Krawczyka, razem z nim z zarządu odeszła Ewa Gulewicz. (s. 4)

Jest szansa na ratunek

Apexim przeniósł swoje wierzytelności wobec BRE, wynikające z kary umownej za odstąpienie od kupna łódzkiego Wonloka, na LG Petro. Apexim prowadzi też negocjacje z potencjalnym kupcem Wonloka w sprawie wniesienia akcji tej spółki do Apeximu. Do 6 czerwca Apexim ma ponadto podpisać z wierzycielami umowy konwersji 20 mln zł długu na akcje spółki. Firma podpisała też list intencyjny w sprawie sprzedaży biurowca w Warszawie. (s. 3)

Jupiter chętnie kupowany

Do inwestorów posiadających ponad 5% akcji NFI Jupiter dołączył CA IB Investment Menagement. CA IB posiada nieco ponad 5% akcji funduszu. Wcześniej o przekroczeniu 5% informował OFE Dom, a wgronie największych udziałowców jest też OFE Bankowy. Kurs Jupitera znacznie wzrósł od czasu wprowadzenia inwestora do głównej spółki portfelowej – Pro Futuro. (s. 5)

PRAWO I GOSPODARKA

Za ostrożna decyzja Rady

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe o 0,5%. Krajowi eksperci sa zaskoczeni, że do obniżki doszło już podczas majowego posiedzenia. Analitycy banków światowych oczekiwali redukcji w maju, są zgodni, że do końca czerwca w gospodarce jest miejsce na obniżkę stóp o 100 pkt bazowych (1%). (s. 1, 3)

Dialog rusza w kolejnych regionach kraju

Telefonia Dialog rozpoczyna od 1 czerwca świadczenie połączeń międzymiastowych przez prefiks 1041 dla swoich abonentów w regionach Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Zielona Góra i Wałbrzych. Abonenci Dialogu, po dokonaniu dyspozycji w BOK, będą mogli korzystać z pośrednictwa innego operatora międzymiastowego. Wszystkie należności będą wtedy wystawione na jednej fakturze z wyszczególnieniem usług świadczonych przez różnych operatorów. (s. 9)

Nowa strategia Ster-Projektu w czerwcu

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Ster-Projekt zadecyduje o podwyższeniu kapitału zakładowego. Pozyskane środki mają wspomóc rozwój i akwizycje. Nowa strategia spółki na najbliższe lata powstaje we współpracy z McKinsey. Program będzie przygotowany do czerwca i przedstawiony na WZA spółki. (s. 9)

PULS BIZNESU

ComArch może stracić na uzależnieniu od TP SA

Od dłuższego czasu kondycja finansowa -u jest uzależniona od zamówień z branzy telekomunikacyjnej. W gronie tych klientów najważniejsza jest TP S.A., której zamówienia przysporzyły spółce 25% przychodów w 2001 roku. W 1999 roku udział zamówień TP S.A. wynosił nawet 35%. Spadek wynika z faktu, że TP S.A. dąży do ujednolicenia systemu bilingowego. Z czterech obecnych dostawców rozwiązań ma pozostać jeden. Wiele wskazuje na to, że będzie nim Spin, podmiot zależny Prokomu, a nie ComArch. (s. 28)