Piątkowy Przegląd Prasy

Optimus planuje połączyć Xtrade z Marketplanet - podaje PB. Prezes Krawczyk nie zaprzecza.

PARKIET

TP S.A. rośnie po zapowiedziach zarządu

Akcje Telekomunikacji Polskiej S.A. wzrosły wczoraj o 9,4%, w związku z informacjami zarządu o planowanych w br. wyższych przychodach i lepszym wyniku EBITDA. (s. 2)

Portfel zamówień Prokomu wart 500 mln zł

Pomimo niższych o ponad 13,4% przychodów, w I kw. br. Prokom Software miał 34 mln zł zysku netto. 32 mln zł wpłacił z tytułu zaległych zobowiązań ZUS. Przychody w II kw. br. wzrosnąć mają o kilkanaście procent. Nie bez znaczenia są negocjacje z ZUS-em w sprawie spłaty kolejnej raty zaległości w kwocie 95 mln zł. Obecny portfel zamówień Prokomu wynosi 500 mln zł. (s. 3)

Przychody Onet.pl skurczyły się o 1%

GO odnotowała w I kwartale br. 4,9 mln zł straty netto, przy 53,8 mln zł przychodów. Większość przychodów (34,7 mln zł) została wypracowana przez część technologiczną (rozliczenie obejmuje częściowo okres sprzed podziału starego Optimusa) i Onet.pl. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

Dzień telekomunikacji zbliżył teleoperatorów

W trakcie rozpoczętej wczoraj w Sejmie III Konferencji Okrągłego Stołu „Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego”, przedstawiciele firm i instytucji podpisali porozumienie na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. (s. 4)

Stagnacja w branży IT trwa

Skonsolidowane wyniki finansowe spółek informatycznych w I kw. br. pokazują, że stagnacja w branży przedłuża się. (s. 5)

PULS BIZNESU

Optimus ma połączyć Xtrade z Marketplanet

Optimus planuje połączyć Xtrade z konkurencyjną platformą Marketplanet i dokonać fuzji z inną firmą komputerową – uważa PB. Prezes Krawczyk nie zaprzecza tym informacjom. „Myślimy o konsolidacji w segmencie produkcji i działalności B2B” – powiedział, dodając, że na szczegóły jeszcze za wcześnie. (s. 6)

Bank Częstochowa: trampolina dla mBanku

Analitycy szacują wartość mBanku na ponad 300 mln zł. Według BRE, wirtualny bank jest wart dwa razy więcej. Dziś rozpoczyna się wezwanie na akcje Banku Częstochowa, z którego licencji giełdowej skorzysta mBank do wejścia na GPW. W drugiej połowie roku dojdzie do fuzji BCz i mBanku, do oferty publicznej dojdzie w czwartym kwartale. (s. 6)

BRE i Tel-Energo mogą skonsolidować kablówki

Rynek operatorów kablowych obejmuje w Polsce 500 podmiotów, przy czym największa trójka posiada aż 35% rynku. W konsolidacji rynku duże znaczenie mogą odegrać Tel-Energo i BRE Bank. (s. 7)