Piątkowy Przegląd Prasy

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zostanie podpisana umowa pomiędzy NOM i TPSA w sprawie wzajemnych rozliczeń. NOM będzie zapewne musiał wystawiać faktury we własnym imieniu, a w przyszłosci podpisywać umowy z abonentami co oznacza jego wycofanie się z otwartego rynku.

PARKIET

Pęka czworokąt powiązań

W ostatnich dniach akcje Szeptela straciły 40%, wczoraj Apexim stracił 23%. W dół podąża także kurs Energomontaż Południe, na razie utrzymuje się kurs Wołczanki. Wszystkie te spółki łączą powiązania w kwestii wzajemnego przeparkowywania swoich walorów. Spadki kursów trzech z czterch spółek z układu świadczą o załamywaniu się tej współpracy. (s. 1, 3)

Vivendi będzie mógł blokować

Na kwietniowe NWZA zarejestrowali się akcjonariusze zarządzący 56% kapitału Elektrimu. Oznacza to, że Vivendi które zarejstrowało całe 15% posiadanych głosów będzie mogło blokować uchwały. (s. 1)

Niezadowoleni mniejszościowi

NWZA Netii zatwierdziło emisje obligacji z warrantami oraz maksymalnie 83,1 mln akcji. Mniejszościowi udziałowcy chcieli, aby prawa do warrantów nie miały Telia i Warburg, ale projekt uchwały odrzucono, głosami właśnie tych dwóch spółek. (s. 3)

Optimus najniżej w historii

Wczoraj akcje Optimusa osiągnęły historyczne minimum cenowe – po spadku o 7,4% za papiery Optimusa płacono na zamknięciu 8,8 zł. Od styczniowego debiutu akcje spółki straciły 50%. (s. 3)

PULS BIZNESU

Tel-Energo weźmie obligacje Pro Futuro

Rozmowy o wejściu Tel-Energo do Pro Futuro mają się wkrótce zakończyć. Według jednej z propozycji Tel Energo wniosłoby aportem dzierżawę sieci szkieletowej za co otrzymałaby 20% akcji oraz objęłoby obligacje zamienne Pro Futuro. (s. 5)

Prokom uważa, że trzeba zamknąć Telewizję Familijną

Prokom Investments nie widzi szans na dalsze finansowanie Telewizji Familijnej i nie opłaci obligacji na kwotę 26 mln zł. Prokom uznał sytuację stacji za nie rokującą poprawy i proponuje jej likwidację. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

Powrót monopolu międzystrefowego

NOM, który zyskał w ub. roku jedną czwartą rynku połączeń międzymiastowych wkrótce straci zapewnę część swojego udziału. Wkrótce podpisana ma zostać umowa regulująca zasady współpracy pomiędzy NOM-em i Telekomunikacją Polską. Porozumienie rozstrzyga na niekorzyść NOM kwestię wystawiania faktur. Abonenci, którzy będą chcieli korzystać z NOM będą musieli podpisać umowy, co w praktyce oznacza wycofanie się operatora z wolnego rynku. (s. 1, 3)