Piątkowy Przegląd Prasy

Sąd Gospodarczy wyznaczy dziś datę WZA Elektrimu. UOKiK wszczął postępowanie w związku z przypadkami uniemożliwiania przez Telekomunikację Polską niezależnym operatorom dzierżawy łączy.

PARKIET

Elektrim w rękach sądu

Dziś najprawdopodobniej sędzia-komisarz Sądu Gospodarczego wyznaczy datę zgromadzenia wierzycieli Elektrimu. Podczas posiedzenia zostanie także sporządzona na zlecenie sądu wycena aktywów Elektrimu, która wyjaśni, czy majątek holdingu przewyższa zobowiązania. Prezes Elektrimu powiedział, ze optymalnym terminem walnego byłaby dla Elektrimu druga połowa kwietnia. (s. 1, 2)

Apexim coraz niżej

Podczas wczorajszej sesji notowania Apeximu spadły o 12,6%, osiągając kolejne historyczne minimum na poziomie 8,7 zł. Sąd nie wydał jeszcze decyzji w sprawie postępowania układowego, nieznana jest także reakcja wierzycieli spółki na propozycje układu przedstawione przez Apexim. (s. 2)

Gazeta.pl chce wyjść na zero w 2003 r.

Gazeta.pl obchodzi pierwszą rocznice istnienia. Jego udział w rynku reklamy wynosi według AdNetu 12%. W 2001 roku portal uzyskał 3,8 mln zł przychodów, przy czym 3 mln pochodziły z reklamy. Pozostałą część przychodów stanowią wpływy z dostępu do archiwum i opłat za ogłoszenia drobne, te ostatnie miały jednak niewielki udział w sumie. Czytelnicy papierowego wydania „GW” stanowią 70% użytkowników portalu. Pierwsze zyski Gazeta.pl ma zacząć przynosić na początku 2004 roku. (s. 4)

PULS BIZNESU

Elektrim: niezgoda może zrujnować...

Sześciu z siedmiu członków rady nadzorczej Elektrimu, w tymk obecny prezes i wiceprezes nie wyraziło 18 grudnia 2001 zgody na złożenie wniosku o postępowanie układowe. (s. 1, 8)

UOKiK zbada praktyki TP S.A.

UOKiK wszczął wczoraj postępowanie wyjaśniające w sprawie ograniczania przez TP S.A. innym operatorom dostępu do dzierżawy łączy. Wczesniej pismo z żądaniem wyjaśnienia sprawy skierował do TP S.A. prezes URT. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

Wydatki na IT rosną wolniej

Stowarzyszenie WITSA monitorujące rynek IT w 41 krajach świata przedstawiło raport "Cyfrowa planet 2002", w którym ocenia, ze światowe wydatki na nowe technologie wzrosły w latach 2000/2001 o mniej niż 4%. Wartość rynku zwiększyła się tym asamym w 2001 roku do 2,4 bln USD. W USA wzrost był niższy od 1% - tamtejszy rynek jest wart 813 mld USD. 15% stopę wzrostu odnotowały m.in. Chiny, Wietnam, Kolumbia, Indie, Słowacja i Polska. (s. 11)