Piątkowy Przegląd Prasy

Grupa skupiona wokół BRE Banku deklaruje chęć przejęcia do czasu NWZA Elektrimu kontroli nad pakietem do 40% kapitału holdingu.

PARKIET

Jakubas: Elektrim nasz

Cytowany przez PAP Zbigniew Jakubas stwierdził: „Wspólnie z BRE Bankiem i jedną osobą fizyczną przejęliśmy kontrolę nad Elektrimem”. Do czasu NWZA, którego zwołania chce łącznie 50 podmiotów kontrolujących 20,5%, Jakubas deklaruje zwiększenie swoich udziałów z niecałych 3% do 10%. Swoje udziały – do 15% - chce ponadto zwiększyć inny uczestnik tej grupy – Ryszard Opara. Według niego, grupa będzie kontrolować przed NWZA do 40% głosów. Podczas NWZA BRE planuje przeprowadzić zmiany w RN holdingu. Ponadto BRE próbuje się porozumieć z Vivendi co do sprzedaży udziałów w ET. Według przedstawicieli Elektrimu wypowiedzi Jakubasa i Opary mają na celu „podgrzanie atmosfery”. Parkiet zatytułował redakcyjny komentarz „Nie wierzę w cuda”. (s. 1, 2)

Prokom inwestuje 135 mln zł

Prokom przejmie od szwajcarskiej firmy Nihonswi, swojego udziałowca, 51,11% akcji katowickiej firmy integratorskiej SPIN. Łącznie w trzech etapach realizacji transakcji kupna Prokom zapłaci 135 mln zł. Jak zauważa Parkiet - za tą cenę Prokom mógłby nabyć cały Ster-Projekt, lub pół Optimusa. Wiceprezes Prokomu Mirosław Szturmowicz stwierdził, że ta cena za "spółkę z gotowymi produktami i podpisanymi kontraktami" nie jest wygórowana. Zakup jest finansowany z emisji obligacji, której celem oprócz tej inwestycji miała być restrukturyzacja zadłużenia i wsparcie rozwoju Incenti i Marketplanet. Zakup udziałów Spina pochłonął 60% emisji. (s. 3)

Czas na prywatyzację Cesky Telecom

Orange i Deutsche Telekom są wymieniani wśród chętnych do przejęcia kontrolnych udziałów w czeskim operatorze. CT to największa spółka praskiej giełdy, o kapitalizacji 3,4 mld USD. Najcenniejsze według analityków są udziały CT w operatorze komórkowym Eurotel. (s. 10)

PULS BIZNESU

Netia w rękach wierzycieli

Do połowy stycznia potrwa due diligence Netii prowadzony przez jej głównych wierzycieli. Po zbadaniu operatora zostanie zaproponowany parytet wymiany obligacji na akcje. Niezależnie od tego, czy Telia obejmie przyszłą emisję akcji, wierzyciele przejmą spółkę. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

Agenci przez strony www

Agenci Alianz mogą od początku roku budować swoje własne strony internetowe. Za ich pomocą klienci będą mogli kontaktować się z konkretnymi osobami z grona tysiąca agentów Alianz. (s. 7)