Piątkowy Przegląd Prasy

Wirtualne banki obniżają oprocentowanie. Jako pierwszy na decyzję RPP zareagował mBank.

PARKIET

Deutsche Telekom stracił 1,8 mld EURW III kw. kwartale niemiecki telekom notuje kolejną stratę – 1,8 mld EUR, tym razem większą od oczekiwań analityków (1,4 mld EUR). Wynik DT obciążają kosztowne zakupy licncji UMTS i przejęcie amerykańskiego operatora komórkowego – Voice Stream w 2000 roku. W minionym kw. operator ten odnotował 1,2 mld EUR straty. (s. 10)

PRAWO I GOSPODARKA

NOM działa za darmoDziałający od czterech miesięcy Niezależny Operator Międzymiastowy nadal nie dostaje pieniędzy za świadczone usługi. TP S.A. w dalszym ciągu nie wystawia faktur, choć według informacji PG, narodowy telekom będzie teraz dążył do szybkiego zakończenia sporu i ustanowienia porozumienia bilingowego na nowych zasadach. Tymczasem NOM jest bliski porozumienia z operatorami lokalnymi – Dialogiem i El-Net-em w sprawie świadczenia połączeń międzymiastowych. (s. 6)

Dłużnicy w InternecieGeneralny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nadal twierdzi, że przetwarzanie informacji o przedsiębiorcach nie podlega ograniczeniom wynikającym z przepisów ustawy o ochronie danych. Firmy upubliczniające w Sieci dane spółek zalegających ze zobowiązaniami nie muszą obawiać się więc kwestionowania prawnych podstaw działania. (s. 8)

Pierwszy mBankWczoraj mBank obniżył oprocentowanie o 1,75%, Prawdoopodobnie wkrótce w jego ślady pójdą kolejne wirtualne banki - Inteligo i Volkswagen Bank direct. (s. 9)

PULS BIZNESU

Ster-Projekt utworzy spółkę outsourcingowąWarszawska spółka informatyczna prowadzi rozmowy z zagranicznym partnerem, z którym stworzyć ma nowy podmiot zajmujący się m.in. prowadzeniem centrów przetwarzania danych. Inwestor może być także zainteresowany wejściem do spółki zależnej Ster-Projektu – C4I, realizującej kontrakty dla wojska. (s. 8)

RZECZPOSPOLITA

Nie dla SzeptelaRN Telbanku nie wyraziła zgody na sprzedaż przez Pekao S.A. ponad 46 tys. akcji (7% kapitału) do Szeptela. Kupno akcji Telbanku było jednym z głównych celów wrześniowej emisji Szeptela. (s. B4)