Piątkowy Przegląd Prasy

W minionym tygodniu na GPW właściciela zmieniło m.in. 26,8% akcji MCI. Czy oznacza to przymiarki inwestorów do umorzenia akcji?

PARKIET

MCI: zakupy pod umorzenie?

W ciągu tego tygodnia, przy ponadprzeciętnym wzroście kursu i największych w historii obrotach, właściciela zmieniło 26,8% akcji MCI. Możliwe, że inwestorzy planują skupienie akcji pod umorzenie. Zapowiedziane na 23 października br. NWZA spółki rozpatrywać ma m.in. projekt uchwały wyrażającej zgodę na umorzenie akcji funduszu. (s. 2)

Będą kolejne korekty?

Merill Lynch przewiduje 22% spadek zysku netto Agory w III kw., w porównaniu z rokiem ub. Ma on wynieść 22,8 mln zł przy przychodach na poziomie 179,4 mln zł. Wydawca „GW” pozostaje wrażliwy na spadek wydatków reklamowych w Polsce. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Ponad 34 miliony transakcji

Wartość transakcji dokonanych kartą w sieci PolCard przekroczyła w minionych trzech kwartałach 5,8 mld zł, co oznacza 30% wzrost w stosunku do roku ub. Liczba terminali zbliża się do 65 tys. Zawarto 34,3 mln transakcji – nastąpił wzost o połowę w okresie wrzesień 2000 – wrzesień 2001. (s. 8)

Nie łatwo zreformować spółkę

Na rynku pojawiła się fala spekulacji na temat zmiany na stanowisku prezesa TP S.A. Na tę funkcję kandyduje, według niepotwierdzonych informacji, m.in. Władysław Bartoszewski, b. prezes Polkomtela. Zdaniem analityków, lista kandydatów jest jednak znacznie dłuższa. (s. 10)

PULS BIZNESU

Małe i średnie spółki IT walczą o przetrwanie

Ograniczony w czasach ogólnej dekoninktury gospodarczej popyt na usługi spółek IT może wiele z nich doprowadzić na skraj bankructwa. Najlepszym przykładem jest STGroup. (s. 32)

GAZETA WYBORCZA

Czy to su, czy ru?

Według najnowszego pomysłu Fundacji Rozwoju Internetu (rosyjski odpowiednik NASK), planowane jest ponowne wprowadzenie starej domeny .su, zarejestrowanej w 1990 dla terenu b. ZSRR. W 1994 powstała konkurencyjna i najbardziej obecnie popularna domena .ru, a stara domenę zamrożono. Stowarzyszenie Otwarte Forum Rosyjskich Dostawców Internetowych wystosowało do ICANN list otwarty, w którym twierdzi, że FRI zaanektowało domenę przeznaczoną do skasowania. (s. 25)