Piątkowy Przegląd Prasy

Upadły dwie spółki internetowe z grupy Elektrimu, zajmujące się transmisją danych. Ich dalsze finansowanie było, według przedstawicieli zarządu, ekonomicznie nieuzasadnione.

PARKIET

Elektrim: bnkructwo Polish Phonesat i Inter-Net PolskaDwie spółki z grupy Elektrimu, zajmujące się transmisją danych, ogłosiły upadłość. Dla grupy oznacza to zarazem odpis finansowy majątku trwałego w wysokości ponad 320 mln zł. Według zarządu spółki, dalsze finansowanie działalności spółek było ekonomicznie nieuzasadnione. (s. 3)

STGroup gonią terminyKolejny wierzyciel firmy zażądał zwrotu należności. Tym razem o 199 tys. USD upomniał się Compaq Computer. Wycofanie umowy dystrybucyjnej Compaqa przed kilkoma tygodniami było początkiem kłopotów STGroup. Wrocławska spółka zaprzeczała wówczas niewypłacalności i zapewniała uregulowanie zaległości wobec Compaqa. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Założyciele Onetu maja akcje OptimusaWspółwłaściciele portalu Onet, Tomasz Kolbusz i Piotr Wilam stali się oficjalnie akcjonariuszami Optimusa. Każdy z nich posiada po 6,5% głosów na WZA spółki. (s. 12)

PULS BIZNESU

Arena złożyła już wniosek o upadłośćPortal, któremu nie udało się wejść na GPW, przyniósł 20 mln zł strat inwestorom i ma 7 mln zł długów, ogłosił upadłość. Przedstawiciele Areny winą za klęskę obarczają Tel-Energo, które podczas oferty portalu wycofało się z współpracy. (s. 4)

RN PTC zostaje na razie bez zmianPosiedzenie rady nadzorczej Polskiej Telefonii Cyfrowej nie przyniosło spodziewanych roszad personalnych. Do zmiany przewodniczącego rady, którym obecnie pozostaje Jacek Walczykowski, wiceprezes Elektrimu, może więc dojść za dwa tygodnie, podczas kolejnego WZA. (s. 9)

GAZETA WYBORCZA

Chińskie komórkiChiny stają się największym rynkiem telefonii komórkowej na świecie. W Państwie Środka jest już więcej abonentów telefonii komórkowej niż w USA. Państwowy China Mobile Communications ocenia, że do końca roku będzie miał 100 mln użytkowników. W całych Chinach ma być ich łącznie 150 mln. (s. 27)