Piątkowy Przegląd Prasy

Około 24 września do KPWiG trafi prospekt Optimus Technologie. Nadal nie są jasne przyszłe losy portalu Poland.com, choć według nieoficjalnych informacji rada nadzorcza zadecydowała wczoraj wieczorem o kontynuowaniu działalności.

PULS BIZNESU

Podział Optimusa potrwa zaledwie trzy miesiąceNa początku 2002 roku na GPW znajdą się Grupa Onet.pl i Optimus Technologie. Projekt emisyjny Optimusa trafić ma do KPWiG około 20 września br. 6,8 mln akcji będzie oferował CDM Pekao. Akcjonariusze Optimusa zachowają jedna akcję GO i otrzyma w stosunku 1:1 akcje OT. Ponadto na rynek trafi 2,5 mln już wyemitowanych akcji OT (dla Onetu). W skład holdingu OT wejdą Optinowa, Optitech, Optimus Enterprise (d. TCH Systems), Optimus IC i spółki partnerskie – m.in. Xtrade. Nie jest znany los przynoszących straty PAGI i eMarket. (s. 9)

Enterasys wszedł do JTT ComputerAmerykański producent sprzętu i oprogramowania sieciowego obejmie za 1,5 mln USD nową emisję, która będzie stanowić 10% kapitału wrocławskiej spółki. Całość transakcji zostanie pokryta w sprzęcie. (s. 10)

PRAWO I GOSPODARKA

Nowy pomysł na e-bankowośćAmerykańskie banki wprowadzają do swojej oferty tzw. rachunek zintegrowany. Na indywidualnej stronie internetowej klient otrzymuje wszystkie informacje o swoich rachunkach bankowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. Odpowiednie oprogramowanie zakupiły m.in. Bank One i Bank of America, można się jednak spodziewać, że usługę taką będą również prowadziły np. portale. (s. 5)

Prospekt Optimusa gotowy 24 wrześniaProspekt emisyjny Optimus Technologie trafić ma do KPWiG około 24 werześnia – powiedziała Justyna Durmaj, rzecznik Optimusa. Jej zdaniem procedura wprowadzenia notowań drugiej spółki przebiega bez zakłóceń. Optimus Technologie będzie miał strukturę holdingu, nad którym pieczę obejmie Optimus Investment Group – fundusz posiadający w portfelu spółki wchodzące w jego skład. (s. 9)

Dołek, czyli jeszcze nie pora na EricsSonyW 2003 roku na rynku telefonii komórkowej ma pojawić się nowa marka, do tego czasu Sony i Ericsson pozostaną markami dostawców telefonów komórkowych. Z początkiem października br. rozpocznie działalność Sony Ericsson Mobile Communications

, która zajmie się produkcja telefonów, jednak nie pojawi się nowa marka. Powodem sa duże koszty promowania nowego znaku towarowego, zwłaszcza przy panującej dekoniunkturze. (s. II)

PARKIET

Losy Poland.com wciąż nie wyjaśnioneMCI nie zamierza wnioskować o upadłość portalu, pomimo utworzenia rezerwy na utratę wartości jego 100% akcji. Trwają rozmowy Elektrimu i funduszu, strony nie porozumiały się jednak jeszcze co do przyszłości Poland.com. Jego kłopoty wynikają z faktu, że Vivendi nie chce przejąć kontroli nad spółkami internmetowymi zależnymi od Elektrimu. Zdaniem Tomasza Czechowicza najlepszym wyjściem byłoby zintegrowanie portalu z ISP. (s. 4)

mBank podwyższa wycenę BREWedług szacunków DM BIG-BG, oszczędnośći BRE z działalności mBanku wyniosą 175 mln zł. Oznacza to wzrost wartości akcji banku o 7,5 zł. (s. 7)

GAZETA WYBORCZA

Ucieczka z InternetuW czwartek wieczorem rada nadzorcza Poland.com podjęła decyzje o kontynuacji działalności. Elektrim, posiadający 75% udziałów nie wyklucza wycofania się z portalu lub jego sprzedaży. (s. 22)