Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

Microsoft znów wygrał - amerykański Departament Stanu poinformował wczoraj, że formalnie rezygnuje z domagania się w sądzie podziału koncernu.

PARKIET

Polkomtel liczy na 3,5 mln użytkownikówPlus GSM chce mieć do końca bieżącego roku 3,5 mln użytkowników - zapowiada prezes Marek Mroczkowski. Jeśli ten zamiar się powiedzie, to firma utrzyma udział w rynku na dotychczasowym poziomie (37%). W połowie roku firma miała blisko 2,9 mln abonentów. Zdaniem prezesa Mroczkowskiego, w przyszłym roku liczba telefonów przenośnych w Polsce przekroczy liczbę telefonów stacjonarnych. (s. 5)

PULS BIZNESU

Telia i PKP: sieć za 70 mln złOkoło 70 mln zł pochłonęło wspólne przedsięwzięcie szwedzkiej firmy Telia oraz PKP - międzynarodowy system transmisji światłowodowej DWDM. Sieć została oddana do użytku w ubiegłym tygodniu. "Uruchomienie sieci poprzedzone było badaniami zapotrzebowania na takie usługi. Już w momencie startu przedsięwzięcie zaczęło zarabiać na siebie, gdyż pojawili się pierwsi klienci" mówią przedstawiciele inwestorów. (s. 6)

Netia straciła szefaWczoraj z kierowania Netią zrezygnował Mattias Gadd, prezes spółki. Na stanowisko p.o. prezesa zarządu Netii powołano jej wiceprezesa, Kjell-Ove Bloma. Zdaniem dziennikarzy "PB" rezygnacja oznacza, że prezes przyznał się do fiaska podjętej na początku 2001 roku próby ratowania firmy. Obecnie trwają prace nad nowym biznesplanem - od jego kształtu zależy, czy właściciele Netii zgodzą się na dalsze finansowanie spółki. (s. 6)

Crowley Data dostarczy Internet MTPCrowley Data zapewni dostęp do Internetu Międzynarodowym Targom Poznańskim. Firma wygrała konkurs ogłoszony przez MTP - dostęp do sieci zapewni targom za pośrednictwem bezprzewodowej sieci transmisji DataStar. Łącza będą wykorzystywane m.in. do szybkiej transmisji danych między warszawskim i poznańskim oddziałem organizatora targów. Crowley Data, której rozwiązania oparte są na technologii firmy Lucent Technologies, zarobi na kontrakcie ok. 0,1 mln zł rocznie. (s. 11)

GAZETA WYBORCZA

Ocaleje w całościMicrosoft znów wygrał - amerykański Departament Stanu poinformował wczoraj, że formalnie rezygnuje z domagania się w sądzie podziału koncernu. Takie żądania pojawiły się jeszcze za czasów prezydentury Billa Clintona, miało to być jedyne remedium na monopolistyczne praktyki giganta z Redmond. Większość analityków zgadza się, że przełomowym momentem dla postępowania przeciw Microsoftowi było dojście do władzy George'a Busha - pochodzący ze znanej rodziny biznesmenów prezydent znany jest bowiem z sympatii do dużego przemysłu. (s. 24)

RZECZPOSPOLITA

Kiedy zmiany przyniosą zmianyNa polskim rynku telekomunikacyjnym dominują Francuzi - zawarte w ostatnich dniach transakcje wyraźnie umocniły ich pozycję. Największe emocje budzi oczywiście stopniowe przejmowanie przez France Telecom udziałów w TP S.A. Choć przedstawiciele koncernu już prawie od roku zasiadają we władzach firmy, to na razie nie przedstawiono żadnych planów rozwoju operatora. Oczekiwania rynku na zmiany w TP S.A. są olbrzymie, zdaniem niektórych należy jednak liczyć się z tym, że FT, zamiast wprowadzania coraz nowocześniejszych i tańszych usług, skupi się raczej na blokowaniu konkurencji. (s. B1)