Piątkowy Przegląd Prasy

Ważą się losy sieciowych spółek Elektrimu. Francuski koncern Vivendi nie chce w Elektrimie Telekomunikacja aktywów internetowych holdingu - czyli m.in. portalu Poland.com.

PULS BIZNESU

Vivendi nie chce Elektrimu Online

Ważą się losy sieciowych spółek Elektrimu. Francuski koncern Vivendi nie chce w Elektrimie Telekomunikacja aktywów internetowych holdingu - czyli m.in. portalu Poland.com. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż Francuzi uważają, że Elektrim Online to spółka z kiepskimi perspektywami wzrostu. Twierdzą też, że jest zbyt kosztowna dla całej grupy. (s. 8)

PRAWO I GOSPODARKA

Zaciskanie pasa

Pracownikom portalu Wirtualna Polska zaproponowano porozumienie dotyczące redukcji wynagrodzenia - do czasu zakończenia negocjacji z Telekomunikacją Polską (firma miała przejąć serwis już w czerwcu - rozmowy się jednak przedłużają). Z nieoficjalnych informacji wynika, że redukcje zawierać się mają w przedziale od 20 do 40% (brutto). Zarząd firmy tłumaczy, że do takiego kroku został zmuszony koniecznością redukcji kosztów. (s. 5)

Podpis elektroniczny za pół roku

Możliwe, że opóźni się termin wejścia w życie ustawy o podpisie elektronicznym. Prace nad ustawą zakończył niedawno Sejm - ostatnio zajmowała się nią senacka Komisja Ustawodawcza. Jej członkowie uważają, że ustawa powinna wejść w życie po sześciu, a nie jak uchwalił Sejm - po trzech miesiącach od podpisania jej przez prezydenta. (s. 5)

PARKIET

Amerykańscy brokerzy kuszą przez Internet

Od jakiegoś czasu w ofercie polskich domów maklerskich znalazła się możliwość inwestowania za granicą. To jednak stosunkowo droga usługa - okazuje się, że znacznie atrakcyjniejsze są oferty amerykańskich brokerów internetowych. Założenie rachunku w USA wymaga komputera z dostępem do Internetu. Na inwestowanie za granicą (głównie w USA) decyduje się jednak niewielu aktywnych, "dużych" graczy - z reguły są to koneserzy, którzy chcą mieć w portfelu kilka akcji firm tak prestiżowych jak Microsoft czy Coca-Cola. (s. 1)

Pieniądze zapewni MediaInvest

4Media rezygnuje z publicznych emisji - jej zarząd podpisał umowę z firmą MediaInvest z Gdańska. Umowa zakłada, że MediaInwest obejmie krótkotrwałe papiery dłużne oraz nowe akcje 4Media. Przedstawiciele firmy uważają, iż w ten sposób zostaną zaspokojone potrzeby finansowe spółki - oznacza to, że publiczna emisja akcji nie będzie konieczna. (s. 4)

E-boomu nie będzie

Wprowadzenie podpisu elektronicznego w naszym kraju nie spowoduje wzrostu popytu na fundusze inwestycyjne - uważają szefowie polskich TFI. Ich zdaniem, e-podpis może uprościć wiele procedur oraz wpłynąć na poziom zabezpieczenia transakcji dokonywanych w Sieci - nie powinien jednak przyczynić się do wybuchu polskiego "e-boomu". (s. 6)