Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

Trwa kontredans miedzy TP S.A. i konkurencyjnymi operatorami, którym ex-monopolista nie zamierza ułatwiać życia. Nad nim samym tym czasem radzą France Telecom i MSP.

RZECZPOSPOLITA

Komu zapłacimy za usługi NOMW trosce o swoich klientów TP S.A. odmówiła wystawiania faktur uwzględniających rachunki za korzystanie z usług NOM. Zdaniem TP S.A. jej biznesowi klienci nie mogli by odliczać tych wydatków od VAT. Tym samym NOM może nie mieć wpływów za pierwszy miesiąc działalności. TP S.A. zapowiada rozmowy z NOM na temat rozliczenia usług międzyoperatorskich. Analitycy szacują należności NOM za lipiec na 6-9 mln zł. Zdaniem przedstawicieli TP S.A. dla ułatwienia rozliczeń potrzebna jest nowelizacja ustawy o podatku VAT. (s.B3)

PULS BIZNESU

MS Stolica inwestuje w nowe technologieWarszawska firma kurierska skończyła właśnie wdrażanie sytemu Oracle Financials i zamierza wydać do końca 2001 r. w sumie 19 mln zł. Wynika to z faktu, że liczba przesyłek dostarczanych przez firmę wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat pięciokrotnie. Oprogramowanie Oracle'a wdrożył w MS Stolica ComputerLand. (s.8)

Internauci wskazują braki e-rekrutacjiJobpilot przeankietował gości, aby poznać opnie na temat swojego serwisu. 72% badanych co najmniej raz w tygodniu odwiedza stronę serwisu, aby być na bieżąco z dostępnymi ofertami pracy. Użytkownicy korzystają najczęściej tylko z jednego serwisu pośrednictwa pracy - 37%, lub dwóch - 29%. Dzięki złożonym przez Internet aplikacjom na rozmowy kwalifikacyjne zostało zaproszonych 38% badanych a 11% znalazło pracę. (s.16)

GAZETA WYBORCZA

Zgoda, zgodaDzisiaj może dojść do porozumienia w sprawie fuzji Canal+ i Wizji TV. Firmy utworzą prawdopodobnie nową spółkę, w której 75% obejmie należący doVivendi Canal+ a 25% Wizja TV - własność paneuropejskiego operatora UPC. (s.17)

Ostry zwrot kursuO 25% skoczył kurs akcji Netii na Nasdaq, kiedy udziałowiec operatora - szwedzka Telia - poinformował o chęci utrzymania swojego stanu posiadania w spółce. Telia deklaruje dalsze finansowanie przeżywającej poważne trudności finansowe Netii. (s.23)

PARKIET

Do wtorku nowa oferta France TelecomKonsorcjum France Telecom i Kolczyk Holding złożyło MSP pismo, w którym deklaruje chęć objęcia kontrolnego pakietu w TP S.A. Kwestią negocjacji pozostaje cena i pakiet, który sprzeda MSP. Ministerstwo nie wycofuje się z chęci przeprowadzenia publicznej emisji akcji TP S.A. w tym roku. Minister Aldona Kamela-Sowińska podtrzymuje roszczenia skarbu państwa do dywidendy z zysków TP S.A. natomiast nie rozstrzyga, czy będzie się starała o zmiany w zarządzie operatora.

PRAWO I GOSPODARKA

Compaq lepszy od OptimusaO 0,6% wzrósł w II kw. polskie rynek komputerów osobistych. Compaq po raz pierwszy objął pozycję lidera przed Optimusem i NTT. Sprzedaż Optimusa spadła w stosunku do II kw. ub.r. o 30%, ale zarząd przewiduje poprawę wyników i odrobienie strat w III i IV kwartale 2001. Analitycy IDC przewidują, że w tym roku w Polsce sprzedanych zostanie 1 mln komputerów PC, czyli o 25% więcej niż w ubiegłym. (s.1, 6)

Miliardy dolarów straty3 mld dolarów rocznie tracą Amerykanie w wyniku oszustw internetowych od sprzedaży cudownych specyfików, przez bezwartościowe akcje spółek, kradzieże kart kredytowych do szkód wynikłych z działania wirusów komputerowych. W ubiegłym roku statystyczna ofiara oszustwa straciła 427 USD. (s.6)