Piątkowy Przegląd Prasy

Nieoczekiwanie likwidację ogłosiło jedno z niedawno założonych internetowych biur maklerskich. Pojawił się kolejny operator, który zarzuca TP S.A. nieuczciwą konkurencję.

RZECZPOSPOLITA

Zdecyduje człowiek, nie komputer

W znowelizowanej wczoraj ustawie o ochronie danych osobowych znalazł się m.in. zapis uniemożliwiający "elektroniczne" rozstrzyganie spraw petenta w systemie teleinformatycznym na podstawie zarejestrowanych w nim danych osobowych. Oznacza to dla przykładu, że system informatyczny nie może decydować o przyznaniu pożyczki. Nowela podaje także nowe definicje "systemu informatycznego" i "zabezpieczenia danych" w nim się znajdujących. (s.C3)

PULS BIZNESU

Amdocs chce odnowić system billingu TP S.A.

Amerykański Amdocs stanie do przetargu na ujednolicenie systemu billingowego TP S.A. Jedna z największych firm na świecie w tej dziedzinie wybrała już polskiego partnera, ale nie chce zdradzić, kto nim jest. Do przetargu staną także ComputerLand, Lucent Technologies, , , Prokom, Spin i Sofrecom. Przedłuża się rozstrzygnięcie przetargu na wdrożenie systemu CRM w TP S.A. (s.5)

Ericsson zabiega o umowy na UMTS...

Ericsson chce zdobyć większość kontraktów na dostawę sprzętu do sieci UMTS w Polsce. Koncern jest pod tym względem globalnym liderem. Zarząd firmy wierzy, że GPRS będzie stanowił pomost między kolejnymi fazami rozwoju telefonii komórkowej i zapewni sukces rynkowy UMTS. Ericsson myśli o kupnie którejś z firm produkujących oprogramowanie na potrzeby tej technologii. Pierwsze półrocze 2001 r. Ericsson zakończył w Polsce 19-proc. wzrostem sprzedaży i wypracowaniem zysku. (s.7)

Tele2 również oskarża TP S.A.

Szwedzki operator oskarża TP S.A. o blokowanie abonentom możliwości korzystania z Gadatka - urządzenia działającego w technologii VoIP, które pozwala obniżyć koszty rozmów międzynarodowych, międzymiastowych i do sieci komórkowych. Tele2 nie może samo wystąpić na drogę sądową, ponieważ nie jest bezpośrednio pokrzywdzone, ale obiecuje użytkownikom urządzenia wszelką pomoc prawną. TP S.A. odrzuca zarzuty Tele2. (s.7)

PRAWO I GOSPODARKA

Atrakcyjny Polkomtel

TDC zadeklarowało chęć podniesienia udziałów w Polkomtelu, "w odpowiednim czasie i za odpowiednią cenę". Teraz duński operator ma 19,6% udziałów w polskiej firmie. TDC sprzedało za 89 mln EUR udziały w węgierskim Pannon GSM i nie wyklucza przeznaczenia tych środków na inwestycję w Polkomtel. (s.3)

Lokomotywa Elektrimu

Wycofanie przez Vivendi pozwu przeciwko Elektrimowi z sądu arbitrażowego warszawski parkiet odczytał jako dowód harmonijnej współpracy partnerów i gwarancję zawarcie właściwej umowy inwestycyjnej w założonym terminie 30 lipca. Skutkiem tego cena akcji holdingu poszła w górę pociągając za sobą indeksy giełdowe. (s.8)

PARKIET

Caibon do likwidacji

Po pół roku działania zostanie zlikwidowane internetowe biuro maklerskie CA IB. Zarząd biura tłumaczy to wejściem całej grupy finansowej Banku Austria w struktury HypoVereinsbank i ujednolicaniem oferty. Klienci Caibon będą mogli skorzystać z internetowych usług maklerskich banków PBK lub BPH. (s.1,2)

Komornik znowu w akcji

Komornik wznowił postępowanie egzekucyjne na rzecz OMD Poland, która jest wierzycielem 4Mediów. Przedstawiciele giełdowej spółki wciąż obiecują regulację należności a opóźnienia tłumaczą przedłużaniem rejestracji akcji serii G. Część tej emisji objęło MediaInvest, które należy do kadry zarządzającej 4Mediów. Natomiast właścicielem MediaInvest jest Media Trust, która także należy do zarządu 4Mediów. (s.4)

Alcatel nie rozczarował

Producent sprzętu telekomunikacyjnego wykazał 3,1 mld EUR straty w II kw. br., ale to nie zaskoczyło to analityków; ucieszył ich natomiast fakt, że zarząd firmy przewiduje dodatni wynik finansowy na koniec roku 2001. Zysk operacyjny ma wynieść 136 mln EUR, wobec 638 mln EUR w roku ubiegłym. W Alcatela uderzył spadek popytu ze strony operatorów telefonicznych. Z tego powodu zarząd zaplanował redukcję zatrudnienia o 18% (20 tys. miejsc pracy) i sprzedaż połowy fabryk. (s.10)