Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

Zdaniem analityków, spółki IT nie uzyskają w II kw. br. wyników lepszych niż w I kwartale. Wpływ na to ma m.in. spadek wydatków na informatykę ze strony administracji publicznej i telekomunikacji.

PARKIET

Dekoniunktura w branży ITZdaniem analityków, II kwartał br. nie przyniesie znaczącej poprawy wyników spółek branży IT. Dekoniunktura odbije się przede wszystkim na wynikach Optimusa i Softbanku, a w mniejszym stopniu dotknie Prokom, ComputerLand i ComArch. Według nieoficjalnych informacji straty Optimusa już w maju sięgnęły 15 mln zł, a przychody spółki mogą być nawet o 50% niższe niż w II kwartale 2000 roku. (s. 1, 2)

Kurs Elektrimu wzrósł o 11%Nieoficjalna informacja Reuters o przedstawieniu Elektrimowi przez Vivendi nowej oferty podbiła kurs warszawskiego holdingu o prawie 11%. W ocenie Benity Mikołajewicz, doradcy inwestycyjnego ING Barings, Deutsche Telekom może próbować przebić zapowiadaną ofertę Vivendi. (s. 2)

KGHM ma chęć na PolkomtelPrezes KGHM, Marian Krzemiński, nie wyklucza, że spółka może zdecydować się na kupno akcji Polkomtela od PKN Orlen. Obie firmy posiadają obecnie po 19,6% udziałów w Polkomtelu. Środki na ten zakup miałyby zapewne pochodzić z nowej emisji akcji KGHM. Najbliższe WZA spółki ma zdecydować o podwyższeniu jej kapitału o 75%. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA

82,5 tys. rachunków w wirtualnym mBankuW ciągu siedmiu miesięcy istnienia mBanku, otwarto w nim ponad 82,5 tys. rachunków, na których zdeponowano ponad 500 mln zł. Jedną z przyczyn ukcesu, może być zdaniem kierownictwa banku, wykorzystanie Internetu głównie do komunikacji z klientami a nie jako medium reklamowego. Do końca roku zarząd mBanku przewiduje, że liczba rachunków przekroczy 100 tys. (s. 9)

PULS BIZNESU

Francuzi kończą dziś analizę prawną WizjiUPC, zarządzający Wizją TV, jest coraz bliżej połączenia jej z platformą Cyfra+, która należy do TKP (Telewizyjnej Korporacji Partycypacyjnej). Fuzja Wizji i Cyfry + to kwestia tygodni, lub nawet najbliższych dni. Podmiotem dominującym w fuzji platform będzie Cyfra +, a marka Wizji TV zniknie po połączeniu z rynku. (s. 4)

MŁ nie zamierza umarzać opłat koncesyjnychMinisterstwo rozważa ulgi dla Netii, Telefonii Lokalnej i El-Net-u w postaci prolongaty spłat rat za koncesje lub zamiany opłat na obligatoryjne inwestycje na terenach słabo zurbanizowanych. Minister łączności wyklucza jednak możliwość umorzenia w przypadku trzech operatorów pozostałych do spłacenia rat w wysokości 1,3 ml zł. (s. 6)

RZECZPOSPOLITA

Stopniowe podnoszenie kapitałuNależąca do TP S.A. internetowa platforma handlowa Marketplanet podniesie swój kapitał i zyska dwóch nowych udziałowców: Prokom Software i SAP. Obecnie kapitał spółki wynosi 20 mln zł i ma zostać powiększony do 90 mln zł. Obecnie Marketplanet służy jedynie TP S.A. do zakupów towarów. Gdyby nawet jednak sytuacja ta miała się utrzymać i operator pozostał jedyną stroną nabywczą transakcji, inwestycja ma szansę się zwrócić. TP S.A. wydaje bowiem rocznie na zakupy różnego rodzaju dóbr i usług 1,2 mld zł. (s. B3)