Piątkowy Przegląd Prasy

Wartość rynku stacjonarnych usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2005 r. wyniesie 5,6 mld USD – twierdzą analitycy CAIB.

PRAWO I GOSPODARKA

Softbank rozmawia z Prokomem

Jednym z rozważanych elementów jest wspólne inwestowanie w krajach Europy Południowej, m.in. w Chorwacji i w Słowenii. Terminem zakończenia prac nad wspólną strategią działania ma być wrzesień lub październik br. (s. 1)

Komputerowe centrum

Firmy Compaq Computer, Intel i Microsoft utworzyły w Warszawie Centrum Rozwiązań Informatycznych. Będzie ono służyło jako laboratorium do testowania oprogramowania. (s. 5)

Więcej sieci w szkołach

Operatorzy telewizji kablowych chcą zaoferować polskim szkołom szerokopasmowy dostęp do Internetu. Program „Internet w szkołach” ma poparcie resortów łączności i edukacji narodowej. Projekt zakłada również włączenie szkół w ogólnopolską sieć teleinformatyczną. (s. 5)

PULS BIZNESU

Optimus włączy do grupy integratora

Optimus prowadzi negocjacje z jedną z firm integracyjnych. Zostanie ona włączona do spółki Enterprise. Wkrótce ma również dojść do podpisania z Compaqiem umowy dystrybucyjnej i serwisowej. Jeżeli dojdzie do połączenia, będzie to pierwszy krok w realizacji strategii konsolidacji polskich firm IT, w której Optimus chce odegrać wiodącą rolę. (s. 3)

CAIB: telerynek rośnie wolniej

Wartość rynku stacjonarnych usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2005 r. wyniesie 5,6 mld USD – twierdzą analitycy CAIB. Jest to o 1,1 mld USD mniej niż zakładano wcześniej, a obniżenie prognoz wiąże się z niższym o 3,6 pkt. proc. od spodziewanego rocznym wzrostem przychodów usług telefonii tradycyjnej. (s. 6)

DB i uruchamiają oferty internetowe

2 lipca br. z ofertą bankowości bezpośredniej ruszą LG Petro Bank i DB 24. Obie instytucje będą łączyły obsługę oddziałową z możliwością dokonywania operacji na koncie przez Internet i telefony. DB 24 powstanie po przekształceniu BWR. (s. 9)

PARKIET

Tel-Energo do sądu – i co dalej?

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu na konta i rachunki inwestorów, którzy zapisali się na akcje serii F Areny, wróci łącznie 57,96 mln zł. W środę CDM Pekao (oferujący spółki) miał wysłać pieniądze na konta członków konsorcjum i rachunki klientów. (s. 1)

RZECZPOSPOLITA

Pomoże Internet

Według prognoz , bez względu na niedawny spadek wartości spółek internetowych, Internet będzie w najbliższych latach głównym czynnikiem rozwoju rynku mediów i rozrywki oraz jednym z najbardziej atrakcyjnych środków przekazu w tej branży. Wartość rynku ma wzrosnąć z 831 mld USD w 2000 r. do 1,2 bln USD w 2005 r. (s. B3)