Piątkowy Przegląd Prasy

Sprzedaż aktywów, emisja nowych akcji i zmiana struktury organizacyjnej ma pomóc British Telecommunications zredukować rekordowy dług, sięgający już 27,9 mld GBP.

PRAWO I GOSPODARKA

BT walczy z długami

Sprzedaż aktywów, emisja nowych akcji i zmiana struktury organizacyjnej ma pomóc British Telecommunications zredukować rekordowy dług, sięgający już 27,9 mld GBP. Firma zamierza wstrzymać wypłatę dywidend i zaproponuje kupno nowych udziałów dotychczasowym akcjonariuszom. BT ma zostać podzielone na dwie części: BT Wireless i Future BT. (s. 5)

UOP zabezpieczy skrzynki Sojuszu

Urząd Ochrony Państwa opracował system szyfrujący, który będzie stosowany w poczcie elektronicznej systemów bezpieczeństwa państw w NATO. Polska będzie również szkolić państwa kandydujące do Sojuszu, jak chronić tajemnicę. Nowe zabezpieczenie będzie opierać się na kluczach szyfrowych. (s. 6)

Zmieniona formuła tegorocznych ISD

Microsoft zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku lat chce pięciokrotnie zwiększyć swój udział w światowym rynku oprogramowania dla serwerów. Jest to początek walki z największymi konkurentami – Sun Microsystems i Oracle. (s. 6)

PULS BIZNESU

Era wprowadza wideotransmisję

Polska Telefonia Cyfrowa zamierza wprowadzić nową usługę, która umożliwi klientom Ery korzystanie z transmisji wideo. Technologia przypomina stosowany w Japonii system i-mode i ma być papierkiem lakmusowym do sprawdzenia przyszłej popularności systemu UMTS. (s. 6)

PKN: Akcje Polkomtela pomogą skonsolidować

PKN Orlen przymierza się do sprzedaży blisko 20% akcji Polkomtela. Według analityków może za nie uzyskać od 600 mln do 1 mld USD. Wśród specjalistów branży telekomunikacyjnej przeważa opinia, że potencjalny nabywca znajduje się wśród dotychczasowych zagranicznych inwestorów Polkomtela – Vodafone oraz TeleDanmark. (s. 10)

PARKIET

Sportowe portale walczą o przetrwanie

Coraz więcej portali sportowych nie radzi sobie z kryzysem w branży internetowej. Maleją wpływy z reklam, coraz więcej pieniędzy pochłaniają zakupy nowych technologii oraz praw do transmisji dużych imprez. Przykładem może być, jedna z największych na amerykańskim rynku, firma Quokka Sports, nad którą ostatnio zawisła groźba bankructwa. (s. 9)

Siemens redukuje koszty o 1,4 mld euro

Siemens ujawnił plany zwolnienia dalszych 2 tys. pracowników oraz dokonania odpisów w wysokości 450 mln EUR, aby zwiększyć rentowność swojej jednostki produkującej telefony komórkowe. Niemiecka firma zredukuje w tym roku zatrudnienie w sumie o 8,1 tys. osób. (s. 8)

GAZETA WYBORCZA

Koniec równości

Jak wynika z raportu opublikowanego przez , w III kw. ub. r. rentowna była co piąta firma ze 150 największych europejskich dotcomów. Sprzedaż firm rośnie coraz szybciej, a wydatki coraz wolniej. Natomiast aż do 18% zwiększył się odsetek europejskich dużych dotcomów, które bez zastrzyku gotówki nie przeżyją więcej niż 12 miesięcy. (s. 24)