Piątkowy Przegląd Prasy

Nowa platforma transakcyjna, stworzona przez TP S.A., posłuży w pierwszej kolejności do zaopatrywania właściciela.

GAZETA WYBORCZA

Czas sąduPTC chce zaciągnąć 550 mln EUR kredytu na sfinansowanie spłaty licencji UMTS, budowy sieci 3G i obsługę dotychczasowego zadłużenia. Konsorcjum kredytowe, zorganizowane przez Deutsche Bank, zgodziło się udzielić takiej pożyczki na 5 lat. Jeżeli PTC wykorzysta cała kwotę kredytu, to może liczyć na kolejne 100 mln EUR. Zabezpieczeniem jest majątek PTC, w związku z czym musi on zostać wpisany do rejestru zastawów. Jeżeli sąd nie zrobi tego do 2 maja, to losy pożyczki zawisną na włosku. Pozyskanie kredytów z innych źródeł może być trudne z powodu sporu Elektrimu z Vivendi – udziałowców operatora GSM. (s.20)

Nasdaq nie zwalniaWbrew przewidywaniom pesymistów optymizm na giełdach za oceanem nie był jednosesyjny. Po środowym wzroście wartości indeksu Nadaq o 4%, wczoraj podniósł się on o kolejne 5%. Przyczyniły się do tego m.in. informacje o wzroście zysków IBM w I kw. br. Kolejne oczekiwane przez rynek raporty spółek sektora TMT – m.in. Microsoftu - zadecydują o wahaniach koniunktury w najbliższym czasie. (s.24)

PARKIET

TP S.A. wchodzi w B2BKoncern telekomunikacyjny założył spółkę Otwarty Rynek Elektroniczny, która utworzy elektroniczną giełdę horyzontalną Marketplanet. Kapitał ORE wynosi 20 mln zł a docelowo ma się zwiększyć do 90 mln zł. Jedynym udziałowcem ORE jest teraz TP S.A., ale objęcie udziałów rozpatrują współuczestnicy przedsięwzięcia: Prokom Internet, SAP oraz instytucje finansowe. Pierwszym klientem giełdy będzie sama TP S.A., która zamierza dokonywać na niej zakupów 20% potrzebnych towarów i usług. Pozwoli jej to zaoszczędzić ok. 100 mln zł rocznie. (s.4)

PRAWO I GOSPODARKA

Tele2 dla indywidualnychW ciągu trzech lat Tele2 zainwestuje w Polsce 50 mln USD. Do tej pory wyłożyło jedną piątą tej kwoty. Firma chce oferować radiowy dostęp do Internetu i usługi VoIP. Do tej pory nastawiał się głównie na obsługę małego i średniego biznesu, ale od wiosny zacznie także świadczyć usługi klientom indywidualnym. (s.5)

SAP wykonał plan w Polsce z małą nadwyżkąW I kw. br. firma podwoiła zysk netto do kwoty 117 mln EUR. Podniosła sprzedaż swoich usług w na rynku europejskim – o 31%, a także na rynku amerykańskim – o 26%. W Polsce firma ma 34-proc. udział w rynku dużych systemów zarządzania. Do jego klientów należą m.in. KGHM i PKN Orlen. Wedle przedstawicieli polskiego oddziału firmy I kw. br. zakończyła ona nieco powyżej prognoz. (s.6)

PULS BIZNESU

Szefowa Elektrimu ma odejść już 30 czerwcaOficjalne komunikaty Elektrimu zaprzeczają tej informacji. Domniemaną przyczyną rezygnacji mają być powody osobiste, a nie obecna walka o kontrolę nad holdingiem. Pośród potencjalnych następców prezes Barbary Lundberg pojawiły się nazwiska Tomasza Tywonka i Grzegorza Wieczerzaka. (s.8)

Internautom szkoda www.handlonet.plNa listach dyskusyjnych często jest wyrażany żal z powodu likwidacji Handlonetu – internetowego ramienia Handlobanku, którego klientów w wyniku fuzji przejmie Citibank. Internautom nie podoba się zmiana dotychczasowego systemu zabezpieczenia operacji w Internecie na system stosowany przez Citibank – ponoć gorszej jakości. Oferta kart płatniczych zaś ograniczy się w zasadzie do Visy. (s.9)