Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

Nowa platforma transakcyjna, stworzona przez TP S.A., posłuży w pierwszej kolejności do zaopatrywania właściciela.

GAZETA WYBORCZA

Czas sąduPTC chce zaciągnąć 550 mln EUR kredytu na sfinansowanie spłaty licencji UMTS, budowy sieci 3G i obsługę dotychczasowego zadłużenia. Konsorcjum kredytowe, zorganizowane przez Deutsche Bank, zgodziło się udzielić takiej pożyczki na 5 lat. Jeżeli PTC wykorzysta cała kwotę kredytu, to może liczyć na kolejne 100 mln EUR. Zabezpieczeniem jest majątek PTC, w związku z czym musi on zostać wpisany do rejestru zastawów. Jeżeli sąd nie zrobi tego do 2 maja, to losy pożyczki zawisną na włosku. Pozyskanie kredytów z innych źródeł może być trudne z powodu sporu Elektrimu z Vivendi – udziałowców operatora GSM. (s.20)

Nasdaq nie zwalniaWbrew przewidywaniom pesymistów optymizm na giełdach za oceanem nie był jednosesyjny. Po środowym wzroście wartości indeksu Nadaq o 4%, wczoraj podniósł się on o kolejne 5%. Przyczyniły się do tego m.in. informacje o wzroście zysków IBM w I kw. br. Kolejne oczekiwane przez rynek raporty spółek sektora TMT – m.in. Microsoftu - zadecydują o wahaniach koniunktury w najbliższym czasie. (s.24)

PARKIET

TP S.A. wchodzi w B2BKoncern telekomunikacyjny założył spółkę Otwarty Rynek Elektroniczny, która utworzy elektroniczną giełdę horyzontalną Marketplanet. Kapitał ORE wynosi 20 mln zł a docelowo ma się zwiększyć do 90 mln zł. Jedynym udziałowcem ORE jest teraz TP S.A., ale objęcie udziałów rozpatrują współuczestnicy przedsięwzięcia: Prokom Internet, SAP oraz instytucje finansowe. Pierwszym klientem giełdy będzie sama TP S.A., która zamierza dokonywać na niej zakupów 20% potrzebnych towarów i usług. Pozwoli jej to zaoszczędzić ok. 100 mln zł rocznie. (s.4)

PRAWO I GOSPODARKA

Tele2 dla indywidualnychW ciągu trzech lat Tele2 zainwestuje w Polsce 50 mln USD. Do tej pory wyłożyło jedną piątą tej kwoty. Firma chce oferować radiowy dostęp do Internetu i usługi VoIP. Do tej pory nastawiał się głównie na obsługę małego i średniego biznesu, ale od wiosny zacznie także świadczyć usługi klientom indywidualnym. (s.5)

SAP wykonał plan w Polsce z małą nadwyżkąW I kw. br. firma podwoiła zysk netto do kwoty 117 mln EUR. Podniosła sprzedaż swoich usług w na rynku europejskim – o 31%, a także na rynku amerykańskim – o 26%. W Polsce firma ma 34-proc. udział w rynku dużych systemów zarządzania. Do jego klientów należą m.in. KGHM i PKN Orlen. Wedle przedstawicieli polskiego oddziału firmy I kw. br. zakończyła ona nieco powyżej prognoz. (s.6)

PULS BIZNESU

Szefowa Elektrimu ma odejść już 30 czerwcaOficjalne komunikaty Elektrimu zaprzeczają tej informacji. Domniemaną przyczyną rezygnacji mają być powody osobiste, a nie obecna walka o kontrolę nad holdingiem. Pośród potencjalnych następców prezes Barbary Lundberg pojawiły się nazwiska Tomasza Tywonka i Grzegorza Wieczerzaka. (s.8)

Internautom szkoda www.handlonet.plNa listach dyskusyjnych często jest wyrażany żal z powodu likwidacji Handlonetu – internetowego ramienia Handlobanku, którego klientów w wyniku fuzji przejmie Citibank. Internautom nie podoba się zmiana dotychczasowego systemu zabezpieczenia operacji w Internecie na system stosowany przez Citibank – ponoć gorszej jakości. Oferta kart płatniczych zaś ograniczy się w zasadzie do Visy. (s.9)