Piątkowy Przegląd Prasy

Dzięki utrzymaniu przez Dell rekordowej prognozy sprzedaży w I kw. br., ruszył w górę Nasdaq i Dow Jones. Pozytywny sygnał został odebrany także przez warszawską giełdę.

PARKIET

Współpraca Szeptela z TeleDanmark

Obie firmy podpisały umowę o strategicznej współpracy. W zamian za usługi, duński telekom uzyska opcję zakupu akcji polskiej spółki. Nie dotyczy to jednak nie najbliższej emisji, podczas której Szeptel chce sprzedać 5 – 10,5 mln walorów. Przedstawiciele Szeptela nie wykluczają natomiast, że TeleDanmark z czasem stanie się większościowym udziałowcem spółki. (s. 2)

Compaq nie zainwestuje w Optimusa

Amerykański producent komputerów nie będzie się angażował kapitałowo w cześć technologiczną Optimusa, obejmie natomiast 15% platformy B2B Xtrade. Rola Compaqa ma polegać na projektowaniu i dostarczaniu rozwiązań informatycznych, a także świadczeniu outsourcingowo usług telekomunikacyjnych oraz integracji. W związku z porozumieniem, Compaq wycofa się ze współpracy z jednym ze swoich dotychczasowych dystrybutorów w Polsce. (s. 4)

Coraz bliżej przejęcia VoiceStream

W najbliższych dniach, władze nadzorujące amerykański sektor łączności zaakceptują najprawdopodobniej zakup VoiceStream przez Deutsche Telekom. Transakcja jest warta 22,5 mld USD. Przejęcie będzie precedensem prawnym, ponieważ ustawodawstwo amerykańskie zakazuje sprzedaży amerykańskich spółek firmom, w których większościowy udział posiadają rządy obcych państw. Udział niemieckiego rządu w DT to 58%. Spodziewane jest więc postawienie dodatkowych warunków względem nabywcy. (s. 7)

PRAWO I GOSPODARKA

Dell podbił kursy akcji

Wczoraj Nasdaq zyskał na koniec dnia ponad 9% względem dnia poprzedniego. Podobnie zachowywał się Dow Jones, który wzrósł o 4%. Wszystko to reakcja na potwierdzenie przez Della prognoz dotyczących rekordowych wyników sprzedaży za I kwartał br. Wyniosły one 8 mld USD. Oprócz 12% wzrostu akcji Della, wzrosły także m.in. akcje Apple (o 10%). (s. 1)

PULS BIZNESU

WP chce podwyższyć kapitał o 25 proc. ...

Z nieoficjalnych informacji wynika, że czołowy polski portal negocjuje objęcie nowej emisji z TP S.A. WP dąży do tego, aby jej wycena sięgnęła 200 mln USD, dlatego za oferowany pakiet 25% udziałów, operator telekomunikacyjny musiałby zapłacić 50 mln USD. Taką strategię TP S.A. tłumaczy się m.in. koniecznością dokonywania przez operatorów opłat za dostęp ich abonentów do zawartości portali. Zdaniem części analityków, korzystniejsze byłoby jednak oferowanie przez TP S.A. pakietu usług wspólnie z kilkoma portalami, bez kapitałowego zaangażowania i ryzyka dużych inwestycji. (s. 5)

ING zaleca kupno Elektrimu

W najnowszej rekomendacji, ING Barings zdecydowanie zaleca kupno akcji Elektrimu. Według rekomendacji, walory spółki są warte około 1/3 więcej od ceny giełdowej. Decydujący wpływ na taką ocenę miała wycena PTC, której wartość, w opinii analityków ING zwiększyła się z 4,73 do 5,02 mld USD. (s. 4)

GAZETA WYBORCZA

Mniej pogrzebów

Jest szansa, że skończy się seria upadków dotcomów. Od początku zeszłego roku upadło ich około 400. Wiele firm tego typu zdołało już jednak przystosować się do trudniejszych warunków. Według danych Webmergers.com, z rynku zniknęło w marcu 41 dotcomów, podczas gdy w lutym i marcu ponad 50. (s. 20)