Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

Czeski rząd zapowiedział, że będzie nalegał na przyspieszenie prywatyzacji Ceske Radiokomunikace, grupy telekomunikacyjnej i nadawczej, mimo obaw, że sprzedaż tych akcji będzie o wiele mniej opłacalna niż pierwotnie zakładano.

PULS BIZNESU

Optimus przygotowuje cięcia w zatrudnieniu

Redukcje zatrudnienia w światowych korporacjach informatycznych raczej nie wpłyną na polski rynek. Wyjątkiem może być Optimus, który planuje restrukturyzację zatrudnienia. Z ponad 760 zatrudnionych osób (stan z końca 1999 r.), nowosądecka spółka będzie chciała zostawić ok. 400. Redukcje będą przeprowadzane stopniowo, aby uniknąć kosztów związanych ze zwolnieniami grupowymi. Planowane redukcje nie są odpowiedzią na masowe zwolnienia w światowych korporacjach; restrukturyzację wymuszają słabe wyniki finansowe spółki, zmiany własnościowe oraz konieczność stopniowego odchodzenia od podstawowej działalności do innych działów IT. (s. 6)

Oracle zamierza zdobyć 280 mln zł.

Oracle Polska przewiduje, że w 2001 r. obroty firmy sięgną ok. 280 mln zł, z czego 82% przypadnie na sprzedaż oprogramowania. Strategia na rok 2001 zakłada zwiększenie obrotu ze sprzedaży licencji oraz ograniczenie wzrostu sprzedaży usług informatycznych. (s. 6)

PRAWO I GOSPODARKA

Mojeauto.pl z Lukasem

Internetowy salon samochodowy Mojeauto.pl podpisał umowę współpracy z Lukasem. Użytkownicy serwisu za pośrednictwem Internetu będą mieli dostęp do aktualnej oferty kredytowej banku, zaprezentowanej na stronie w postaci specjalnego kalkulatora. (s. 5)

Rynek nasycony komórkami

Producentów sprzętu telekomunikacyjnego czeka trudny rok. W roku 2000, jak ocenia Gartner Dataquest, sprzedaż telefonów komórkowych zwiększyła się o 45,5%, do 412 mln sztuk. Taka hossa nie mogła trwać wiecznie, pierwszy do kłopotów przyznał się Ericsson, później Motorola. Jedynie Nokia nie obniżyła prognoz zysków, choć spodziewa się niższej od zaplanowanej sprzedaży. (s. 6)

Allianz w Sieci

Allianz Polska uruchomił nową witrynę internetową, będącą częścią międzynarodowego programu e-commerce wdrażanego obecnie przez towarzystwo w kilkudziesięciu krajach. Oferowany serwis obejmuje 350 stron, na których zamieszczone są aktualne informacje m.in. dotyczące wyników finansowych i nowych produktów. (s. 10)

PARKIET

Czeski telekom na sprzedaż

Czeski rząd zapowiedział, że będzie nalegał na przyspieszenie prywatyzacji Ceske Radiokomunikace, grupy telekomunikacyjnej i nadawczej, mimo obaw, że sprzedaż tych akcji będzie o wiele mniej opłacalna niż pierwotnie zakładano. W wyniku ogólnego spadku kursów spółek telekomunikacyjnych, obaw o brak konkurencji w ofertach i wątpliwości co do struktury właścicielskiej, wartość akcji spółki spadła o połowę przez ostatni rok. Zmniejszyło to wartość należącego do rządu 51-proc. pakietu do 410 mln USD, a ostateczna cena ofertowa może być jeszcze niższa. (s. 11)

GAZETA WYBORCZA

Jazda z górki na pazurki

Szokująca cena Interii jest symbolem krachu wśród firm technologicznych. Jej kurs spada dwa razy szybciej od TechWIG-u i trzy razy szybciej od Nasdaq. Po sześciu tygodniach od giełdowego debiutu, można śmiało powiedzieć, że Interia wygrała los na loterii – udało jej się sprzedać na pniu 1,642 mln akcji po 23 zł w ofercie publicznej, w okresie krótkiej przerwy w bessie na rynku firm technologicznych. (s. 32)