Piątkowy Przegląd Prasy

Światowe giełdy przerwały chwilowy wzrost. Przyczyną pierwszego w tym tygodniu spadku Nasdaq są niewątpliwie kłopoty Yahoo!

PARKIET

Poland.com pod ścianą?

Wyjątkowo dotychczas odporny na dekoniunkturę, która dotknęła spółki informatyczne kurs MCI spadł w tym tygodniu o 11%. Za główny powód uważa się problemy z wyegzekwowaniem od Elektrimu założeń umowy sprzedaży 55% udziałów w portalu Poland.com. Istnieją dwa scenariusze wyjścia z patowej sytuacji: ugoda MCI i Elektrimu, w wyniku której holding kupi udziały w portalu za dużo niższą cenę albo podjęcie przez portal „innych kroków”. W tym drugim przypadku możliwe jest nawet ogłoszenie przez spółkę upadłości. (s. 2)

248 mln zł od NBP

Elektrim poinformował wczoraj o podpisaniu umowy z Telbankiem w sprawie wzajemnego wykorzystania infrastruktury telekomunikacyjnej. Akcje w nowej emisji Telbanku objął dotychczas, na kwotę 248 mln zł, NBP. Prawa do poboru nie wykorzystali dotychczas mniejszościowi udziałowcy: BRE Bank oraz Pekao S.A. (s.4)

30% akcji TP S.A. na giełdę

Jak zapowiada Aldona Kamela-Sowińska, minister Skarbu Państwa, w przypadku niewykorzystania przez France Telecom opcji na zakup 10% akcji TP S.A., cały pakiet pozostający w rękach MSP skierowany będzie na giełdę. Przy obecnej wycenie, wchodząca w grę pula 30% akcji warta jest ponad 10 mld złotych. (s. 5)

PRAWO I GOSPODARKA

Yahoo i lekarstwa

Amerykańskie i europejskie giełdy przerwały wczoraj krótkotrwały marsz w górę. Głównie z powodu redukcji prognoz przez Yahoo!, notowania Nasdaq spadły po raz pierwszy w tym tygodniu. Straty odnotowało także siedem z ośmiu wiodących giełd europiejskich. (s. 6)

Apax Systems połknął ESE

Apax Partners, firma venture capital inwestująca m.in. w telekomunikację i sektor zaawansowanych technologii, obejmie 80% udziałów w Enterprise Systems Ericsson, za kwotę 480 mln USD. Nowa grupa ma zająć się tworzeniem urządzeń łączności ruchomej. (s.5)

PULS BIZNESU

Elektrim testuje nowy układ sił

Holding został kolejny raz zmuszony do weryfikacji strategii w sektorze telekomunikacyjnym. Trzy spory arbitrażowe świadczą o tym, że Elektrim nie ma szczęśliwej ręki do partnerów telekomunikacyjnych. Trudno przewidzieć, jaki kształt przyjmie kompromis między Vivendi, DT i Elektrimem, nie wiadomo zresztą czy jest on nadal możliwy. (s. 26)