Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

Największy internetowy dom aukcyjny eBay wprowadził system ścigania sprzedawców oferujących nielegalne oprogramowanie.

PRAWO I GOSPODARKA

Programowy patrol

Największy internetowy dom aukcyjny eBay wprowadził system ścigania sprzedawców oferujących nielegalne oprogramowanie. Program Verified Rights Owner, który obejmuje kontrolę wszystkich aukcji oferujących dane na czystych płytach CD (także muzykę i filmy), był realizowany w wersji pilotażowej od grudnia 2000 r. eBay likwidował średnio 12 aukcji dziennie. Do wprowadzenia tego systemu zmusił firmę przemysł komputerowy na czele z Microsoftem, organizacjami Business Software Alliance i Software and Information Industry Assiociation, Zdaniem ekspertów 90% wszystkich aukcji z oprogramowaniem jest nielegalnych. (s. 5)

Intel zmniejszy inwestycje

Intel zredukuje swoje inwestycje w sekcję usług onlinowych. Decyzja uzasadniona jest faktem, że przychody na jednego klienta z sekcji Intel Online Services są niższe od oczekiwanych. Firma zamierza zmniejszyć tempo instalowania serwerów i innego wyposażenia w swoich data centers. (s. 5)

Poland.com zwalnia

Poland.com zwolnił 44 spośród 121 pracowników. Jednym z powodów zwolnień jest przedłużający się proces finalizacji umowy z Elektrimem. Dzisiaj również Poland.com uruchamia serwis anglojęzyczny przeznaczony dla obcokrajowców zainteresowanych naszym krajem, utrzymany w tzw. modelu News and Talk. (s. 5)

PULS BIZNESU

Benelog.com tworzy własną e-giełdę

Niemiecka spółka Benelog.com uruchomiła w Polsce internetową giełdę transportową. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 0,5 mln zł. Polska placówka jest – obok angielskiej i francuskiej – jednym z pierwszych zagranicznych oddziałów giełdy. Bank klientów tworzony był od listopada 2000 r. Funkcjonujący od sierpnia 2000 r. niemiecki Benelog ma już 2,5 tys klientów. Styczniowy obrót giełdy w Europie wyniósł ok. 10 mln zł. (s. 7)

PARKIET

Najbliższa emisja w IV kw.

Najprawdopodobniej dopiero w IV kw. 2001 r. Telekomunikacja Polska wejdzie na rynek z nową emisją obligacji. Władze spółki planują zwrócić się do akcjonariuszy o zgodę na emisję papierów dłużnych na kolejny 1 mld USD. Wczoraj nastąpiło rozliczenie przeprowadzonej w połowie lutego emisji euroobligacji TP S.A. o wartości 500 mln EUR. (s. 2)

Rekord Telefoniki

Hiszpański koncern telekomunikacyjny Telefonica S.A. uplasował się na pierwszym miejscu w rankingu spółek o najwyższym zysku w tym kraju. W 2000 r. firma poprawiła wynik netto w porównaniu z rokiem poprzednim o 38% (do 2,5 mld EUR). Podstawowym czynnikiem rekordowego wzrostu były wpływy uzyskane z uplasowania na giełdzie spółki-córki Telefonica Moviles (3,9 mld EUR), która wypracowała w ub.r. 590,6 mln EUR zysku netto i posiada ponad 50-proc. udział w hiszpańskim rynku. (s. 9)