Piątkowy Przegląd Prasy

Mimo rozmaitych spekulacji dotyczących inwestycji ITI w Onet, przedstawiciele holdingu medialnego zapewniają, że transakcja zostanie zrealizowana zgodnie z umową.

GAZETA WYBORCZA

„Akcja T” na dnie

Akcje Deutsche Telekom potaniały od swojego szczytu w marcu 2000 r. już o 75%. Bezpośrednią przyczyną jest korekta prognoz finansowych za 2000 r. o 1,5 mld EUR (ostatecznie zysk DT wyniósł 5,9 mld EUR). DT zbiera coraz gorsze opinie analityków. Koncern jest zadłużony na 56 mld EUR (z czego 15 mld EUR wydał na koncesję UMTS w Niemczech) a w tym roku czeka go jeszcze finalizacji przejęcia amerykańskich operatorów telefonii komórkowej Voicestream i Powertel. Spadają także zyski z tytułu dostarczania Internetu. DT jest największym w Europie dostawcą z 8 mln klientów, ale wojna cenowa na tym rynku spowodowała poważne następstwa finansowe dla DT. (s.29)

RZECZPOSPOLITA

Supermarket marzeniem klientów

Zurich Towarzystwo Ubezpieczeń rozpoczęło dystrybucję polis przez Internet. Na początek są to proste polisy mieszkaniowe. Umowę o ubezpieczenie można zawrzeć nie wychodząc z domu. Pierwsze takie polisy dystrybuowane tym kanałem zaproponowała sopocka Ergo Hestia. Analitycy sądzą, że za 3-5 lat struktura sprzedaż za pośrednictwem agentów i Sieci może mieć proporcje 1:1. Dla klientów pożądane jest pojawienie się „sklepów” ubezpieczeniowych, które pozwolą porównać ofertę agencji. (s.B5)

PRAWO I GOSPODARKA

Od www do strategii

Międzynarodowa agencja reklamy internetowej Argonauts otworzyła swój oddział w Warszawie. Firma chce osiągnąć w tym roku 0,5 mln DM przychodu a w ciągu 3 lat znaleźć się w czołowej piątce firm na rynku. W 2010 r. osiągnie on wartość 100 mld zł, ale o udział w nim walczą już zadomowione na rynku polskie agencje reklamy internetowej i interaktywne oddziały tradycyjnych agencji reklamy. Argonauts współpracuje z międzynarodową agencją Grey, ale nie przyznaje się do finansowych z nią powiązań. (s.5)

Polskie prowizje

Największy polski serwis aukcyjny Allegro wprowadzi 1,25-5% prowizji, nakładanej na sprzedawców towaru w swojej witrynie. W związku z tą decyzją liczy się ze spadkiem wartości wszystkich transakcji na poziomie 20-30%; w przypadku Yahoo! taka decyzja dała w efekcie 80-proc. spadek ilości licytacji. Przewidywany spadek popularności Allegro pozwoli zbliżyć się do niego konkurencji, która jak na razie nie planuje wprowadzenia opłat – Aukcji i OneTwoSold. Ta druga witryna wprowadzi opłaty najwcześniej za 2 lata. (s.5)

Odręczny jak e-podpis

W przyszłym tygodniu sejm rozpocznie rozpatrywanie rządowego i poselskiego projektu ustawy o podpisie elektronicznym. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, kto i w jaki sposób będzie kontrolował firmy wystawiające certyfikaty identyfikacyjne. W myśl obu projektów podpis elektroniczny zostanie zrównany z odręcznym i zdaniem wielu specjalistów przyczyni się do zwiększenia handlu internetowego. Nie tylko nabywcy towarów i usług będą chętniej korzystali z usług e-sklepów, ale także wiele instytucji – ubezpieczalni, banków - zdecyduje się na skorzystanie z tego kanału dystrybucyjnego. (s.9)

PULS BIZNESU

Onet.pl może wejść na GPW jako fragment ITI

Zdaniem przedstawicieli ITI nie ma wątpliwości, że umowa o kupnie Onetu zostanie sfinalizowana, bez żadnych renegocjacji jej warunków. Niektórzy analitycy podważają sens inwestycji ITI w portal: ich zdaniem mariaż dwóch firm medialnych nie będzie efektywny wobec słabości rynku reklamy i treści internetowej. Uważają, że Onetowi większą korzyść przyniósłby związek z operatorem telekomunikacyjnym wedle modelu „portal ISP”. Należy jednak pamiętać, że ITI pozostaje w związkach z operatorem telewizji kablowej UPC PTK, która także oferuje dostęp do Internetu. Można także brać pod uwagę związek Onet-ITI-Netia pod auspicjami BRE Banku, który posiada udziały w tych trzech firmach. Nie wiadomo jeszcze na pewno czy Onet zostanie samodzielnie wprowadzony na GPW czy też raczej ITI włączy go w swoje struktury przed własnym debiutem giełdowym. (s.9)

PARKIET

Netia uruchomi long-distance

TP S.A. uzgodniła z Netią warunki współpracy w zakresie połączeń międzystrefowych. Netia będzie świadczyć początkowo usługi w 12 strefach numeracyjnych a potem po kolei w następnych 37. Netia zamierza intensywnie pozyskiwać klientów korporacyjnych, dzięki pakietowym usługom. Po Netii najpoważniejszym konkurentem TP S.A. będzie Deutsche Telekom po przejęciu El-Netu. (s.2)

MCI odkupi Cubeteam.com od Bankiera

Warta 260 tys. zł transakcja jest związana ze zbyciem funduszom bmp i CEEV 27% akcji wortalu finansowego Bankier, któremu podlegał integrator internetowy Cubeteam z portfela MCI Management. Umowa odkupu akcji Cubeteam będzie skuteczna, kiedy fundusze zapłacą MCI 1,7 mln EUR za udziały w Bankierze. (s.5)