PhoneGap zwycięzcą targów Web 2.0 Expo

Na odbywających się właśnie targach Web 2.0 Expo San Francisco odwiedzający wybrali najlepszy, ich zdaniem, startup jaki pojawił się na tej imprezie. Zwycięzcą okazała się Open Source'owa platforma programistyczna przeznaczona na telefony komórkowe.

Firmy biorące udział w konkursie na Web 2.0 Expo miały jedynie pięć minut na zaprezentowanie swoich pokazowych produktów. Okazuje się, że czas ten najlepiej wykorzystali pracownicy Nitobi prezentując PhoneGap - platformę programistyczną przeznaczoną na

komórkowe. Oprogramowanie oparte jest na zasadach .

PhoneGap, w ogromnym skrócie, umożliwia tworzenie aplikacji na telefony komórkowe jedynie przy użyciu języka HTML czy JavaScript. Co więcej, programy te z powodzeniem mogą być uruchamiane i wykorzystywane na telefonach różnych marek i działających pod różnymi systemami operacyjnymi.

Póki co, sam PhoneGap przeznaczony jest jedynie na telefon iPhone oraz urządzenia działające na OS'ie . W niedalekiej przyszłości planowane jest jednak wydanie aplikacji na systemy operacyjne Windows Mobile, Symbian czy Palm.

Na Web 2.0 Expo obok PhoneGap prezentowane były również 80legs (uruchamianie niezwykle wymagających aplikacji korzystając z mocy obliczeniowej wielu komputerów podłączonych do sieci), Bantam Networks (bezpieczna komunikacja pomiędzy pracownikami danej firmy), DubMeNow (wymiana danych kontaktowych przez telefony komórkowe) oraz zeaLog (zbieranie informacji o osobistych osiągnięciach i ich publikowanie w sieci).