Philips zablokuje kopiowanie filmów w P2P?

Koncern Philips opracowuje właśnie technologię identyfikowania plików wideo, dystrybuowanych w sieciach P2P, która może posłużyć do ukrócenia procederu nielegalnego kopiowania filmów w Internecie. Nowy system potrafi zidentyfikować plik i określić, czy jest on kopiowany legalnie.

Prace nad technologią są na razie w dość wczesnym stadium - wiadomo jednak, że nowy system nie będzie (w przeciwieństwie do istniejących już rozwiązań) bazował na identyfikowaniu nazw plików czy dodanych do nich słów kluczowych. Analizowana ma być zawartość plików wideo - również tych skompresowanych przy pomocy popularnych kodeków.

Zdaniem przedstawicieli Philipsa, zastosowanie w sieciach P2P filtrów, opartych na nowej technologii, mogłoby rozwiązać problem filmowego piractwa w sieciach P2P - poprzez zablokowanie możliwości kopiowania w sieciach nielegalnych kopii plików. Podstawą systemu byłaby centralna, stale uaktualniana, baza danych, zawierająca 'sygnatury' filmów.

Podobne rozwiązanie ma już w swojej ofercie firma Audible Magic - z tym, że jej system potrafi jedynie identyfikować pliki audio.