Pekao S.A. pierwszy e-bank

TELEPEKAO 24 – bankowość nie do końca elektroniczna

TELEPEKAO 24 – bankowość nie do końca elektroniczna

Pekao S.A. jest pierwszym polskim bankiem, który udostępnił obsługę konta przez Internet. Będąc pierwszym, miał najwięcej czasu na dopracowanie usług w dziedzinie bankowości elektronicznej.

Czy wykorzystał swoją szansę? Z usług TELEPEKAO 24 korzysta zaledwie 8 tysięcy klientów, mimo że usługę uruchomiono, przynajmniej teoretycznie, 3 lata temu. Dla porównania działający od zaledwie kilku miesięcy internetowy bank Fortis (dawny PPA Bank) ma 15 tysięcy klientów.

Aby korzystać z internetowego konta, klienci indywidualni muszą założyć oddzielny rachunek, czyli Eurokonto WWW. Założenie takiego rodzaju konta jest bezpłatne. Aby stać się jego właścicielem, trzeba udokumentować minimalne miesięczne wpływy w wysokości 500 zł. Nie ma natomiast dostępu do zwykłego konta poprzez Internet.

Żeby się zarejestrować w TELEPEKAO 24, należy wypełnić formularz i wskazać w nim adres placówki, do której bank będzie przysyłał dokumenty. Podpisanie (analogowe) owych dokumentów jest warunkiem koniecznym do uruchomienia konta w Internecie. Należy się zgłosić osobiście do wcześniej wybranego oddziału banku, aby otrzymać token – elektroniczne urządzenie, które w przyszłości będzie zabezpieczać internetowe transakcje. Token zabezpieczony jest – znanym tylko jego użytkownikowi – kodem PIN, który służy do identyfikacji właściciela konta.

Indywidualnego klienta utrzymanie internetowego rachunku kosztuje 4 zł miesięcznie. Suma ta obejmuje 1,5 zł miesięcznie za samo utrzymanie rachunku, a dodatkowe 2,5 zł trzeba zapłacić za token ( roczne użytkowanie kosztuje 30 zł).

W TELEPEKAO 24 za wszystko trzeba płacić. Na przykład przelew kosztuje 1 zł, zlecenia stałe - 40 gr. W Sieci można również złożyć wniosek o kredyt opłacić ZUS i zablokować zaginione karty płatnicze.

Klienci instytucjonalni, czyli np. firmy, są w o wiele gorszej sytuacji. Bank Pekao S.A. nie do końca przygotowany jest na ich obsługiwanie przez Internet. Bank zresztą – na własnych stronach internetowych - oficjalnie to przyznaje. Klientom instytucjonalnym proponuje założenie odrębnego rachunku, poza TELEPEKAO 24. Dlaczego? Powodem jest to, że obecnie nie ma możliwości dokonywania wypłat gotówkowych z rachunku prowadzonego przez TELEPEKAO 24 dla firm. Wypłata gotówki możliwa jest za pośrednictwem rachunku w standardowej placówce bankowej.