Pecet na żetony

Japońska firma Digital Vox zaprezentowała urządzenie o nazwie Bulkhead PC, czyli komputer na monety. Będzie on montowany w obiektach użyteczności publicznej i na ulicach - każdy, kto wrzuci do niego monetę o odpowiednim nominale, będzie mógł przez pewien czas np. surfować po Internecie czy "chatować" ze znajomymi.

Zasada działania Bulkhead PC jest prosta: po uiszczeniu opłaty na pewien czas uruchomi się system operacyjny i użytkownik będzie mógł korzystać z zainstalowanego na komputerze oprogramowania - np. przeglądarki internetowej, edytora tekstu czy programu pocztowego.

Pecet na żetony
Digital Vox zapewnia, że monety nie będą jedyną formą płacenie za korzystanie z "ulicznego" komputera - możliwe będzie również korzystanie z kart kredytowych czy kart pre-paid. By wyeliminować konieczność częstych interwencji obsługi, wszystkie komputery będą zarządzane centralnie, zaś większość usterek będzie można usuwać zdalnie.

We wszystkich Bulkhead PC zainstalowany zostanie firewall, który ma uniemożliwić wykorzystanie komputerów np. do włamań - z uwagi na anonimowość użytkowników, ataki takie byłyby praktycznie nie do wytropienia.