Październikowy ranking serwisów tematycznych

Debiut serwisu społecznościowego Wykop.pl w kategorii Informacje, Publicystyka, Media, duże zmiany w rankingu Społeczności, zacięta walka Gazeta.pl i Pracuj.pl w kategorii Praca to najciekawsze zmiany jakie przynosi nam październikowy ranking serwisów tematycznych Megapanel PBI/Gemius.

Informujemy, że podziału na 12 kategorii tematycznych dokonuje Rada Badania PBI. Internet Standard odpowiada jedynie za publikację wyników. Prezentujemy najnowsze dostępne wyniki badania. Są one publikowane przez PBI/Gemius na dwa miesiące po zebraniu danych.

Kategoria Informacje, Publicystyka, Media

Bez zmian w pierwszej dziewiątce witryn w stosunku do zeszłego miesiąca. Z 10 miejsca we wrześniu, na 13 w październiku powędrowała Rzeczpospolita.pl.

W tej kategorii po raz pierwszy znalazł się Wykop.pl, serwis społecznościowy, którego użytkownicy dodają odnośniki do najciekawszych ich zdaniem informacji w sieci. Wykop.pl mógł pochwalić się w październiku ponad 500 tys. użytkowników (real users), co zapewniło mu 14 miejsce w rankingu.

Kategoria Kultura i Rozrywka

Serwisy rozrywkowe Gazeta.pl po dużym awansie we wrześniu na ósmą pozycję, spadły w październiku na miejsce 10. Mocno trzymają się serwisy rozrywkowe o2.pl (m.in. Wrzuta.pl, Smog.pl), które od Wp.pl dzieliło w październiku 3,33 pkt proc.

Serwis Emuzyka.pl tak samo jak we wrześniu na 13 miejscu, lecz w tym miesiącu już jako jedna z witryn Grupy Fotka.pl.

Kategoria Motoryzacja

Małe zmiany na szczycie rankingu - Onet.pl awansował na trzecią pozycję, Gratka.pl spadła na czwartą. Serwis www.auto.pl znalazł się na szóstym miejscu, we wrześniu był on na dziesiątej pozycji. Jednak różnice w zasięgu w drugiej piątce serwisów są nieznaczne.

Kategoria Biznes, Finanse, Prawo

Bankier.pl znowu znalazł się za serwisem Money.pl, zrzucając na czwartą pozycję serwisy biznesowe portalu Interia.pl. Przewaga zasięgu Money,pl nad Bankier.pl wynosi 1,63 pkt proc., jednak Bankier.pl nadal ma więcej odsłon.

Anglojęzyczny serwis Forbes.com, o którym pisaliśmy w poprzednim miesiącu, awansował na 14 pozycję, przyciągnał w październiku ponad 300 tys. polskich internautów.

Kategoria Budownictwo i Nieruchomości

Gazeta.pl, choć ma największy zasięg w tej kategorii, to w stosunku do września straciła 0,24 pkt proc. Z kolei znajdujące się na drugim miejscu serwisy Grupy Murator nieznacznie zyskały na zasięgu. Nie zmieniła się kolejność witryn z pierwszej czwórki. Na piąte miejsce awansował serwis domiporta.pl, jednak od najbliższego konkurenta - szybko.pl, dzieli go zaledwie 0,09 pkt proc.

Kategoria Edukacja

Na drugim miejscu w tej kategorii znalazła się sciaga.pl, która wyprzedziła tym samym serwisy edukacyjne Onetu.

Wysoko awansował serwis shvoong.com oferujący m.in. streszczenia lektur , we wrześniu miał 2,86% zasięgu, co dało mu 17 pozycję. W październiku jego zasięg wyniósł już 4,08% i trafił na 12 miejsce.