Październikowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce

Prezentujemy dwadzieścia najpopularniejszych polskich witryn pod względem zasięgu oraz dziesięć pod względem liczby odsłon. Zamieszczamy także ranking najpopularniejszych komunikatorów oraz witryny na których użytkownicy spędzili najwięcej czasu w październiku. Są to najnowsze wyniki badania Megapanel PBI/Gemius, zawsze publikowane z prawie dwumiesięcznym opóźnieniem ze względu na proces analizy danych. W październiku liderem nadal był Google, który miał 10,75 mln użytkowników (real users) o 1,28 mln więcej niż portal Onet.pl, który znajduje się na drugiej pozycji z 9,46 mln użytkowników. Trzecie miejsce przypadło Wirtualnej Polsce z 8,36 mln użytkowników.

W stosunku do września w październiku nie nastąpiły zmiany w pierwszej dziewiątce witryn. Na dziesiątym miejscu znalazła się witryna Orange, pozycja ta była we wrześniu zajmowana przez MSN.com. Z 13 na 11 miejsce awansowały serwisy Grupy IDG.pl. Nowością w zestawieniu jest serwis gadu-gadu.pl na 13 pozycji.

Od tego miesiąca oznaczamy, które witryny objęte są audytem site-centric. Jak podaje Gemius SA audyt site-centric, który bazuje na skryptach badania Gemius Traffic, pozwala zminimalizować błąd statystyczny. Jak informuje Gemius, czasem nie sposób porównywać witryn objętych i nie objętych audytem, gdyż błąd statystyczny w przypadku tych drugich jest zbyt duży. Więcej na ten temat niebawem na łamach Internet Standard.

W rankingu witryn według miesięcznej liczby odsłon nie nastąpiły żadne przetasowania w stosunku do wyników Megapanel PBI/Gemius za wrzesień. W stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększyła się liczba odsłon na wszystkich witrynach.

W rankingu ze względu na czas uwagę zwraca awans portalu Gazeta.pl, który wyprzedził serwis fotka.pl i awansował na siódmą pozycję.

Październikowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce

W rankingu komunikatorów prym wiedzie Gadu-Gadu, który jednak stracił w stosunku do września prawie 50 tys. użytkowników. Z kolei Skype zyskał 180 tys. (te dane mogą być mniej dokładne, ze względu na to, że komunikator ten nie jest objęty audytem site-centric), a Tlen.pl 106 tys. użytkowników (real users).

Informacja od firmy Gemius

Portal Onet.pl jest objęty audytem site-centric z wyjątkiem serwisu "Praca", który odwiedza 3,5 % użytkowników portalu. Liczba odsłon dokonywanych na serwisie praca stanowi 0,4 % wszystkich odsłon dokonanych na portalu Onet.pl. Zasięg dla serwisu praca wynosi 2,6 %.