Paypal wejdzie w mobile w Europie Wschodniej

Nowe kierownictwo PayPal na Europę Środkową i Wschodnią uznało, że firma musi skupić się na rozwoju integracji systemu z technologiami mobilnymi oraz z lokalnymi bankami.

Zdaniem nowego dyrektora Damiena Perillata wykorzystanie smartfonów i innych urządzeń mobilnych to podstawa, gdyż powoli zanika podział na świat online i offline. Rozmaite technologie są w tej chwili testowane w różnych krajach. W planach jest też bliższa integracja PayPal z technologią NFC, która pozwoliłaby wykonywać na przykład płatności bezdotykowe w sklepach. Telefony z tą technologią mają być niedługo dostępne na rynku.

Wejście w mobile

Sieć restauracji McDonalds we Francji udostępniła w iTunes i Google Play aplikację, która umożliwia natychmiastowe złożenie zamówienia i opłatę przez PayPal. Jedzenie można odebrać już w restauracji, bez płacenia i kolejki.

Terminale płatnicze zintegrowane z PayPalem są testowane w USA przez sieć sklepów Home Depot. Płatność za pomocą PayPal w sklepie potwierdza się przez telefon.

Przy współpracy z bankami (w Japonii był to Softbank) PayPal umożliwia płatności za pomocą telefonu. Należy dołączyć do smartfona czytnik wielkości kciuka oraz zainstalować darmową aplikację. PayPal Here jest skierowany przede wszystkim do małych przedsiębiorstw, które ciągle większość swojego obrotu realizują poprzez transakcje gotówkowe. Wraz z SoftBankiem PayPal zainwestował w rozwój nowej usługi 25 milionów dolarów.

Kierownictwo firmy podkreśla, że nie chce się wiązać z konkretną technologią, a raczej pokazać swoją obecność wszędzie i zapewnić wiele rozwiązań, w tym płatności NFC oraz przez aplikacje dedykowane. Docelowo PayPal chce stworzyć wirtualny portfel w chmurze, dostępny z każdego urządzenia mobilnego i stacjonarnego.

Integracja z bankami

PayPal planuje także integrację z bankami w tej części Europy. Jednym z pierwszych banków pogłębiających współpracę z systemem płatności elektronicznych jest Alior Sync. Dzięki integracji z PayPal oferuje przelewy za pomocą e-maila. Aby dokonać przelewu nie są potrzebne dane osobowe, nawet numer konta, wystarczy adres poczty elektronicznej. Rozwiązaniem zainteresowane są między innymi sklepy internetowe.

Współpraca obejmuje także możliwość natychmiastowego zasilenia konta PayPal z konta bankowego. Zdaniem Wojciecha Sobieraja, prezesa zarządu Alior Banku płatności elektorniczne są kolejnym etapem w rozwoju bankowości.

Nowy dyrektor PayPal w Europie Środkowej i Wschodniej dołączył do firmy w 2008 roku. Wcześniej opiekował się produktami firmy na południu Europy a także zajmował się rozwojem firmy w Rosji.

Wraz z nim do zespołu PayPal w tej części Europy dołączyła Ganna Yevtushenko, wcześniej odpowiedzialna za rozwój korporacyjny oraz Matt Komorowski, wcześniej szef sprzedaży w Groupon Polska.