Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

PayPal wchodzi na europejski rynek bankowy

PayPal Ltd - wiodąca firma na rynku światowych przelewów gotówkowych, której oryginalny system pozwala na transfer pieniędzy między użytkownikami poczty elektronicznej bez sięgania do tradycyjnych metod, uzyskał wczoraj licencję bankową w Europie. Decyzja została wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Luksemburgu. Zarządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 2 lipca.

Wydanie licencji w Luksemburgu oznacza, że PayPal przenosi tam swoją dotychczasową siedzibę z Londynu ze względu na obowiązujące w tym kraju, liberalne prawo, przychylne podmiotom gospodarczym. Luksemburg jest także członkiem Unii Europejskiej, a dzięki temu firma tj. PayPal wykorzystując tzw. jednolity paszport może bez żadnych przeszkód rozpocząć działalność na terenie każdego kraju Unii Europejskiej, w tym na terenie Polski.

Jak wynika z badań Forrester Research, obecnie aż 23% internautów dokonuje transakcji gotówkowych w internecie używając systemu PayPal. Użytkownicy PayPal mogą przelewać pieniądze na dowolne konto na świecie 24 godz. na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Pomimo nowej licencji, PayPal nie zamierza konkurować z tradycyjnymi usługami, świadczonymi przez banki w Europie. Jego celem jest jednak szybkie przejęcie znaczącej roli na rynku płatności bezpośrednich, w czym pomoże mu jego macierzysta spółka, eBay. PayPal chce także skorzystać z wielkiego wzrostu zapotrzebowania na obsługę płatności online na terenie Unii Europejskiej.

Jak mówi nam Przemysław Pluta, marketing manager polskiego oddziału PayPal: -- Jest to znaczący krok na drodze rozwoju firmy PayPal w Europie. Pozwoli on lepiej dopasować się do potrzeb 35 milionów klientów na naszym kontynencie. Umożliwi i ułatwi to tworzenie lokalnych zespołów sprzedażowych, które będą mogły bezpośrednio współpracować z lokalnymi sklepami internetowymi, co na niektórych rynkach było dotychczas utrudnione. Nowa forma prawna jest łatwiejsza do zrozumienia przez użytkowników, sklepy internetowe i partnerów, zarazem podnosząc zaufanie do systemu PayPal.

Ogłoszenie tej decyzji następuje miesiąc po tym, jak Google uruchomił konkurencyjną usługę o nazwie Google Checkout, skierowaną ku handlowcom na terenie Wielkiej Brytanii, która wcześniej była dostępna jedynie dla Amerykanów.

PayPal (Europe) Ltd, to prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, działająca dotychczas zgodnie z prawem brytyjskim. Firma PayPal Inc., będąca jednocześnie firmą macierzystą PayPal (Europe) Ltd, została przejęta przez amerykańską spółkę giełdową eBay w październiku 2002. Początki PayPal w Europie, to rok 2004. Obecnie system PayPal ma tam 35 milionów użytkowników i jest w posiadaniu 100 tys. stron internetowych.

System PayPal działa już w 15 krajach UE. W swoim języku narodowym mogą z niego korzystać między innymi mieszkańcy Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, a także Polski. PayPal funkcjonuje łącznie w 190 krajach.

Dynamiczny rozwój firmy powoduje także, że w ostatnim roku w samej Europie zaksięgowano dzięki systemowi transakcje o łącznej wartości 8,4 miliarda dolarów.

Tekst: Konrad Szlendak