PayPal: w Stanach Zjednoczonych i Azji najtaniej

Różnice w zakupie świątecznych prezentów mogą być naprawdę duże. Według analizy przeprowadzonej przez PayPal mogą sięgnąć nawet 1000 zł. Taka różnica między cenami powoduje, że przesyłka tańszych produktów ze Stanów Zjednoczonych lub Azji może być opłacalna.

Raport PayPal porównuje rynki na których Polacy najczęściej robią zakupy. Największą popularnością cieszą się wśród Polaków zakupy kolejno: w Stanach Zjednoczonych, Azji, Anglii i pozostałych krajach Unii.

Dla porównania: podczas gdy w Polsce cena iPada2 zaczyna się od 2048 zł w Azji ten sam model kupimy od 1730 zł, a w USA już od 1491 zł. Korzystnie cenowo wypadają nie tylko produkty Apple, również cena tabletu Samsung Galaxy Tab jest o około 400 zł niższa niż w Polsce.

W raporcie znajdziemy również zestawienie cen towarów niemarkowych (tzw. "no name"), które stanowią alternatywę dla markowych produktów. Co nie jest zaskoczeniem, tego typu towary najtaniej kupimy w Azji - właścicielami tabletu możemy się stać już za 68 dolarów (ok. 230 zł). Amatorzy fotografii mogą kupić towar nawet o 40 proc. taniej niż markowy sprzęt w amerykańskim sklepie.

W raporcie oprócz urządzeń elektronicznych analizowano również ceny zabawek, kosmetyków, ubrań czy sprzętów domowych. Kosmetyki najlepiej kupować w Stanach Zjednoczonych, gdzie ceny niektórych markowych perfum zaczynają się już od 81 zł. Alternatywą dla ubrań i akcesoriów z metką znanego projektanta, jest zdecydowanie się na zakupy w markowych sklepach, które wypuszczają linie produktów markowych, ale pod własna nazwą linii (przykładem takiej działalności jest brytyjski sklep asos.com). Według badania w tego typu sklepach możemy zaoszczędzić około połowę ceny na jeansach czy nawet do 74 proc. na zegarku wobec towarów markowych wyszczególnionych w raporcie.