PayPal rozkwita, a zysk eBay spada

EBay oświadczył, że solidne podstawy biznesowe PayPal i umiarkowany wzrost wydatków wśród klientów usługi pomogły zarobić koncernowi więcej pieniędzy w 3 kwartale.

Przychody eBay pochodzące z części koncernu zajmującej się płatnościami online wyniosły 688 milionów dolarów, aż o 15 proc. więcej w porównaniu z 3 kwartałem 2008 r.

Bardzo dobrze radzi sobie też Skype, który w 4 kwartale ma być odsprzedany grupie prywatnych inwestorów. Z oprogramowania korzysta już 521 milionów użytkowników, a przychody firmy w 3 kwartale wyniosły 185 mln dolarów.

O 1 proc. spadły za to przychody z podstawowej działalności spółki, czyli aukcyjnego serwisu eBay i innych witryn e-commerce. Przychody z tej działalności wyniosły 1,4 mld dol.

Łączne przychody netto eBay wzrosły o 6 proc. w stosunku do zeszłego roku.

Wzrost przychodów koncernu nie przełożył się jednak na zysk netto, który spadł o 29 proc. w porównaniu do 3 kwartału 2008 r. Jest to czwarty kwartał z rzędu, gdy zysk giganta e-commerce spada.

EBay przypisuje spadek zysków wielu czynnikom, w tym nabyciu platformy płatności Bill Me Later, oraz słabszemu dolarowi amerykańskiemu.