PayPal już w Polsce!

Pojawił się bez rozgłosu. Podobno już od piątku użytkownicy serwisu aukcyjnego eBay mogą korzystać z jego dobrodziejstw. Na razie system umożliwia polskim użytkownikom wysyłanie pieniędzy, ale przy determinacji polskiego oddziału eBay by poprawić swój wizerunek, być może wkrótce będziemy mogli cieszyć się jego pełną wersją. Podobno czekają nas również kolejne zmiany.

Obok rozlicznych niedoróbek eBay w polskiej domenie dość często wymieniano właśnie brak możliwości rozliczeń w systemie PayPal. EBay dość szybko zareagował na głosy rozczarowanych internautów. Na pewno eBay wyciąga wnioski - skomentował Jan Stożek z agencji Sigma, która obsługuje polski oddział eBay. - Strategia PayPal jest taka, że jest on wszędzie, gdzie jest eBay - dodał.

Jan Stożek nie potrafił odpowiedzieć, czy wprowadzanie PayPal w Polsce przebiega zgodnie z terminarzem. -Trudno mi powiedzieć, czy proces jego wprowadzania nie został przyspieszony. Dobrze, że już jest - podsumował. Zwrócił uwagę na fakt, że PayPal jest od strony formalnej niezależną firmą i prowadzi niezależna politykę informacyjną. Nie wiadomo więc, kiedy zostanie udostępniona jego pełna wersja ani dlaczego pojawieniu się PayPal w Polsce nie towarzyszyły oficjalne komunikaty.

Jak na razie można skorzystać jedynie z możliwości wysłania pieniędzy płacąc najpopularniejszymi kartami. Jak to podsumował jeden z naszych użytkowników na forum wprowadzili sobie paypal ale można tylko przesyłać pieniądze, a już odbierać nie można, czyli można tylko kupować a nie można sprzedawać.

Komentarz Przemysława Pluty, dyrektora ds. marketingu eBay.pl

Przemysław Pluta

Pracujemy nad pełną funkcjonalnością PayPal'a w Polsce. Tego chcą użytkownicy, dla których tworzymy eBay.pl. Ale żadnej konkretnej daty podać nie możemy.

Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że już w chwili obecnej polscy użytkownicy mogą płacić za zakupione produkty na międzynarodowych rynkach eBay'a używając systemu PayPal.

Kolejnym krokiem będzie możliwość przyjmowania przez nich płatności, a następnie pełna wersja PayPal'a w naszym języku.

Chciałbym przypomnieć, że pełna wersja PayPal'a dopiero niedawno ukazała się na rynku niemieckim - jest to proces, który wymaga czasu.

Zmiany na serwisie będą wprowadzane i będziemy o nich informować na bieżąco.

Polska jest jednym z 12 krajów gdzie wprowadzono okrojoną wersję systemu, obok m.in. Cypru, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Słowacji czy Słowenii.

Jak nam powiedział Jan Stożek, wprowadzenie PayPal to nie koniec zmian. - Nad kilkoma sprawami trwają prace. Zwiększany jest zespół wsparcia - powiedział nam. W centrum obsługi klienta zlokalizowanym w Berlinie, zwiększa się liczba pracujących Polaków. Nie udało nam się ustalić, ile osób pracuje tam obecnie.

Istotna jest informacja o przygotowaniach związanych ze zwiększaniem bezpieczeństwa transakcji - Przygotowywane jest wprowadzenie potwierdzania tożsamości użytkowników - zdradził nam Jan Stożek.

Strona umożliwiająca rejestrację jest dostępna w języku angielskim.

Aktualizacja: 21 czerwca 2005 16:51

Wiadomość uzupełniliśmy o wypowiedż Przemysława Pluty, dyrektora ds. marketingu eBay.pl.

Aktualizacja: 21 czerwca 2005 12:31

Treść wiadomości uzupełniliśmy o wypowiedzi Jana Stożka z agencji Sigma obsługującej polski oddział eBay.