Patent na filtry NAI

Wzmaga się konkurencja na rynku bezpieczeństwa. Dostawcy tego typu rozwiązań starają się zabezpieczać swoje interesy m.in. poprzez ochronę patentową. Firma Network Associates uzyskała ostatnio w Stanach Zjednoczonych patent na szereg technologii wykorzystywanych w swoich systemach antyspamowych. Obejmuje on nawet metody filtrowania w których wykorzystuje się tzw. twierdzenie Bayesa, znane od osiemnastego wieku.

Brytyjski kleryk Thomas Bayes, opracował w XVIII w. metodę pozwalającą, przewidywać prawdopodobieństwo występowania zjawisk w przyszłości na podstawie dotychczasowej częstotliwości ich występowania. Efekty jego prac wykorzystuje się w wielu dziedzinach, m.in. finansach, do szacowania ryzyka. Mniej więcej od 2002 r. metody Bayesa zaczęli wykorzystywać producenci systemów bezpieczeństwa. Chodzi o wyliczanie prawdopodobieństwa, że dana wiadomość e-mail jest spamem. W tej chwili nie jest jeszcze jasne jaki wpływ na rynek będzie miało przyznanie NAI tak szerokiej ochrony patentowej.

Podobne wątpliwości budzi patent przyznany niedawno amerykańskiej spółce Postini oferującej usługi antyspamowe. Każda wiadomość przesłana do jej klienta jest najpierw przekierowywana na serwer Postini i tam przetwarzana przez filtry antyspamowe i antywirusowe. Dopiero "odczyszczony" email trafia na docelowy adres skrzynki pocztowej. Kontrowersje wśród konkurentów budzi przyznanie Postini patentu na mechanizmy inteligentnego przekierowywania poczty i technologie związanych z możliwością zdalnego zarządzania usługami przez klientów. Takie technologie są bowiem powszechnie znane i nie są efektem własnych prac badawczych amerykańskiej firmy.