Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Partia Piratów w europarlamencie

Reprezentant szwedzkiej Partii Piratów zasiądzie w ławach Parlamentu Europejskiego. Ugrupowanie zdobyło w niedzielnych wyborach 7,1 procent głosów, zapewniając sobie w ten sposób jeden z 18 przysługujących Szwecji mandatów.

"Kwestie prywatności i praw obywatelskich są dla ludzi ważne, co jasno pokazali w czasie głosowania" - skomentowała wyniki wyborów Anna Troberg, jedna z kandydatek Partii Piratów. Wtórował jej inny członek partii, Christian Engstrom: "To pokazuje, jak wielu ludzi uważa za istotny fakt, że zajmujemy się Internetem i nowym społeczeństwem informacyjnym we właściwy sposób". Engstrom podkreślił, że partia cieszy się dużym poparciem wśród ludzi przed 30. rokiem życia. "To oni najlepiej rozumieją nowoczesny świat. I to oni właśnie zasygnalizowali, że nie podoba im się, jak duże partie rozwiązują te problemy."

Z sondażu przeprowadzonego przez szwedzką telewizję SVT wynika, że na Partię Piratów głos oddało aż 24 % uprawnionych do głosowania w wieku poniżej 21 lat.

Ugrupowanie założone zostało w styczniu 2006 r. Jego liczebność szybko rosła, przyciągając osoby niezadowolone z wprowadzenia w Szwecji przepisów antypirackich. Popularność partii zwiększyła się gwałtownie w kwietniu br., tuż po wyroku w głośnej sprawie przeciw twórcom serwisu The Pirate Bay (czterej administratorzy strony zostali skazani na rok więzienia i grzywny).

Partia dąży do fundamentalnej reformy prawa autorskiego, zniesienia systemu patentowego i poszanowania prywatności obywateli. Na stronie internetowej partii czytamy: "Nie tylko uważamy te cele za szczytne, ale wierzymy, że ich osiągnięcie jest realne na gruncie europejskim. Przesłanki, które doprowadziły do sformowania Partii Piratów w Szwecji są obecne w całej Europie".

Partia mogłaby dostać drugie miejsce w Parlamencie Europejskim w wypadku ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, projektu reform unijnych instytucji. Zgodnie z nim Szwecji przysługiwać ma nie 18, a 20 poselskich foteli.

Kolejne wybory odbędą się w Szwecji we wrześniu 2010 - mieszkańcy będą wybierać posłów do parlamentu krajowego. Czy Partia Piratów powtórzy wówczas sukces wyborczy?

A wy, czy głosowalibyście na polską Partię Piratów, gdyby wystawiła kandydatów do europarlamentu?