Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Panel internetowy na 31,5 tysiąca osób

W panelu badawczym Instytutu ARC Rynek i Opinia zarejestrowanych jest już około 31,5 tys. osób. Biorą oni udział głównie w badaniach ankietowych przez internet.

e-panel powstał w 2001 roku. Pierwotnie był panelem internetowym "ale drogą ewolucji przekształcił się w panel, który wykorzystywany jest również do badań telefonicznych, face-to-face czy badań jakościowych"- tłumaczy Piotr Czyżewski, dyrektor ds. badań w ARC Rynek i Opinia. "Osobom zgłaszającym się do panelu nie są stawiane żadne wymagania, oprócz podania prawdziwych danych" - dodaje.

Ankiety umieszczane są na serwerze firmy ARC Rynek i Opinia. Do jej wypełnienia zapraszane są osoby losowo wyselekcjonowane z panelu. Dostają one list drogą elektroniczną zapraszający do udziału w ankiecie. Każdy zarejestrowany panelista ma swoje hasło i login. Po zalogowaniu na www.epanel.pl, dostaje się na stronę, gdzie czeka na niego ankieta.

Za udział we wszystkich badaniach zarejestrowani uczestnicy e-panelu są wynagradzani zarówno w formie upominków, jak i pieniędzy. Za wypełnienie ankiety otrzymują określoną ilość punktów, w zależności od stopnia jej trudności. Jeden punkt, to jeden złoty, który trafia na konto panelisty. Pieniądze może on wypłacić, gdy na koncie uzbiera się kwota co najmniej 50 zł.