Pan tu nie stał! Kolejkę do lekarza sprawdź przez internet

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił na swojej witrynie możliwość sprawdzenia przez pacjentów czasu oczekiwania na wizytę u lekarza w danej placówce. Niestety spis nie obejmuje wszystkich punktów medycznych. Wkrótce ruszyć ma też ogólnopolska infolinia.

Informację podajemy za PAP. Wprowadzenia przejrzystych list oczekujących w kolejce do lekarza żądały przede wszystkim organizacje pozarządowe zajmujące się przeciwdziałaniem korupcji. Z danych zebranych przez Fundację im. Stefana Batorego wynikało, że kolejka w szpitalu bywała prowadzona arbitralnie przez szefa kliniki czy oddziału według niekontrolowanych przez nikogo zasad. Zapis o kolejności przyjmowania pacjentów w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej miał bowiem, zdaniem prawników, jedynie charakter deklaratywny.

Pomocą w eliminacji wszelkich wynaturzeń ma być internetowy system sprawdzania czasu oczekiwania w kolejce do lekarza. Pacjenci, którzy mają podejrzenia, że kolejka w placówce, do której się zgłosili, nie jest prowadzona zgodnie z kryteriami medycznymi i zasadami kolejności zgłoszeń, powinni się nimi podzielić z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zadaniem kontrolerów Funduszu jest sprawdzanie, czy przesyłane dane są wiarygodne i zgodne z prawem.

Niestety pacjenci nie mogą jeszcze sprawdzić kolejek we wszystkich placówkach medycznych. Na stronie mazowieckiego oddziału brakuje wiodącego w Polsce ośrodka kardiochirurgicznego - Instytutu Kardiologii w Aninie czy jednego z największych polskich szpitali - Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie.

Lista ma zostać powiększona wkrótce.

W lutym z kolei ruszyć ma ogólnopolska infolinia o kolejkach - obiecuje NFZ.

Listy dostępne są tutaj

Aktualizacja: 28 stycznia 2005 10:40

Dodaliśmy odnośnik do podstrony Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można znaleźć listy oczekujących na wizytę do lekarza. Szczegółowe dane znajdują się na witrynach poszczególnych oddziałów NFZ.