Palm i Handspring razem?

W minionym tygodniu pojawiły się spekulacje dotyczące możliwości połączenia przechodzących obecnie problemy finansowe przedsiębiorstw. Firmy zaprzeczają jakoby prowadziły rozmowy w sprawie fuzji.

Ceny akcji firm Palm i Handspring chwilowo wzrosły po pojawieniu się spekulacji o planowanym połączeniu obu producentów komputerów naręcznych. Przedstawiciele Handspringa zaprzeczyli jednak jakoby firmy prowadziły rozmowy w sprawie fuzji. Zwiększająca się z kwartału na kwartał strata (zarówno Palma jak i Handspringa) oraz spadające ceny akcji obu spółek powodują, że analitycy zaczynają zastanawiać się, czy producenci handheldów będą w stanie utrzymać się na rynku prowadząc walkę cenową. Specjaliści są zdania, że połączenie obu firm umożliwiłoby nowo powstałemu podmiotowi znacznie obniżyć koszty działalności i przyspieszyć rozwój nowych linii produktowych. Obie firmy promują przecież podobną platformę sprzętowo-programową.

Handspring zdobył ostatnio spory udział w rynku dzięki nowej generacji hybrydowych urządzeń przenośnych, łączących w sobie cechy PDA i telefonu komórkowego, oferując stały dostęp do poczty elektronicznej i WWW. Palm kontroluje obecnie 52% globalnego rynku urządzeń PDA. Koncern posiada bardzo silną markę, jednak odczuwa coraz silniejszą konkurencje ze strony producentów komputerów naręcznych z systemem Pocket PC: Compaqa, HP i Casio.